S covidom sme sa naučili žiť. Povinná izolácia aj karanténa končia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bez povinnej izolácie aj karantény. Po troch rokoch sa zbavujeme aj posledného plošného covidového obmedzenia.

K pozitívne testovaným sa bude v praxi pristupovať rovnako ako k pacientom s chrípkou. Podľa odborníkov už na tvrdšie praktiky nie je dôvod. 

„Dnes už je imunita taká rozšírená, že COVID sa stal pre väčšinu ľudí banálnym respiračným ochorením, a preto nie je nevyhnutné sa tak agresívne chrániť a vynucovať karanténu,“ uviedol infektológ Peter Sabaka.

Prečítajte si tiež:

Ako iné ochorenie

Vyzerať to bude nasledovne. S príznakmi COVID-u alebo s pozitívnym testom sa štandardne poradíte so svojím lekárom. Ten posúdi váš stav a v prípade potreby nasadí liečbu či vypíše PN-ku. 

„Pokiaľ rizikové faktory nemá, v podstate môže počkať na to, že sa už bude cítiť dobre a nebude mať príznaky, vtedy je tá infekčnosť malá,“ objasnil Sabaka.

Dĺžka infekčnosti aj pozitivity je zhruba 5 dní, vo väčšine prípadov, aj pri iných virózach, ostáva dieťa doma zhruba 5 dní.

„Budeme sa k tomu správať ako k inému ochoreniu. Do školy patrí len zdravé dieťa,“ povedala pediatrička Elena Prokopová.

Prečítajte si tiež:

Vlastná zodpovednosť

Covidovú izoláciu postupne rušia aj ďalšie krajiny. Povinná nebude napríklad už ani v Česku. Konzílium odborníkov apeluje na zodpovednosť a ohľaduplnosť.  

„Počkal by som 10 dní od nástupu symptómov, kým by som navštívil napríklad nejakých starších rodinných príbuzných, aby som neohrozil ľudí, ktorí môžu mať ťažký priebeh,“ uviedol infektológ Sabaka.

Čo naďalej zostáva, sú respirátory. Povinné budú v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb a v lekárňach. 

Nosiť by sme ich podľa odborníkov mali tak v čase ochorenia, ako aj krátko po ňom. 

Povinná izolácia sa oficiálne ruší od 20. marca. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.