Nová štúdia poukazuje na dlhodobé následky koronavírusu. Znepokojivé výsledky sa týkajú najmä detí

choré dieťa
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Covid už nie je tou najdôležitejšou témou, no napriek tomu sa ním lekári a vedci z celého sveta neustále zaoberajú. Najnovšia štúdia priniesla znepokojivé výsledky o dôsledkoch tohto ochorenia, ktoré sa prejavujú predovšetkým u detí a tínedžerov.

Štúdia bola publikovaná v Blood Advances a zamerala sa na to, ako covid u detí a dospievajúcich ovplyvní ich kardiovaskulárny systém.

Prečítajte si tiež:

Poškodené cievy

Výsledky preukázali, že u infikovaných detí našli prítomnosť trombotickej mikroangiopatie (TMA), čo môže naznačovať ochorenia ciev či ich zhoršenú funkciu.

Denník The Sun interpretuje TMA ako zriedkavé závažné ochorenie, ktoré vedie ku krvným zrazeninám. Poškodenie ciev môže vo všeobecnosti vyvolať vážne zdravotné komplikácie, ako napríklad zhoršený prietok krvi, čo môže viesť k opuchu končatín či k zhoršeniu niektorých funkcií mozgu.

Prečítajte si tiež:

Zdravé deti mali lepšie výsledky

Testy vykonali na 50 deťoch, ktoré boli hospitalizované s koronavírusom. Výsledky porovnali s deťmi, ktoré ochorenie neprekonali a zistili, že zdravé deti majú oveľa nižšie a prijateľnejšie hodnoty biomarkerov, ktoré indikujú poškodenie ciev.

V minulosti našli rovnakú spojitosť aj u dospelých pacientov. V závere štúdie sa uvádza, že budú potrebné ďalšie výskumy na to, aby dokázali určiť, či je nutné každé dieťa hospitalizované s covidom vyšetriť aj na TMA.

Vedci sa budú ďalej zaoberať aj krátkodobými a dlhodobými klinickými dôsledkami ochorenia covid.

S jeseňou prišla ďalšia vlna koronavírusu a pomaly sa zapĺňajú nemocničné lôžka. Pozrie si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.