Chaos v očkovaní proti covidu. Zlá vzájomná komunikácia úradov komplikuje život pacientom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chceli skrátiť čakacie doby. V Bratislave pre veľký záujem o vakcínu na COVID-19 preto spustili očkovanie okrem Kramárov aj v ďalších dvoch nemocniciach.

Namiesto naplnených kapacít však centrá dostali poloprázdne zoznamy pacientov. Čakateľov na vakcínu sú pritom stovky.

Prečítajte si tiež:

Rozšírili kapacity, no ľudí nikde. Univerzitná nemocnica Bratislava začala vo štvrtok očkovať 350 ľudí denne z pôvodných 100.

Do čakárne na Kramároch sme prišli pol hodinu pred záverečnou. Zhasnuté, zamknuté.

Do jedného z očkovacích centier sme sa preto boli pozrieť aj na ďalší deň. Krátko pred 10:30 h. boli všetci objednaní pacienti už zaočkovaní.

Ako sme sa dozvedeli, na očkovacom zozname nemocnice na Antolskej bolo len 30 pacientov. Ľudí, ktorí nemajú termín zároveň zdravotníci očkovať nemajú.

„Robí sa všetko preto, aby sa aj ľudia, ktorí sa budú chcieť dať zaočkovať mimo objednania, mali dať zaočkovať,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

„Nejaké pravidlá pre potenciálnych záujemcov, ktorí sa dobrovoľne chcú dať zaočkovať, by mali byť. Ja som za to, kým nečakajú desaťtisíce ľudí, aby tam bol poriadok. Vieme lepšie vyskladňovať zásoby a zároveň to má svoju byrokratickú stránku,“ hovorí riaditeľ UNB Alexander Mayer.

Obdobie ideálne na očkovanie

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré termíny pacientom vydáva, je čakateľov na očkovanie na Slovensku viac ako 6 500. Z toho najviac – okolo 3 000 je v Bratislavskom kraji.

Situácia na Antolskej podľa nich mohla nastať pre malý záujem o danú nemocnicu. To sa nám ale nepotvrdilo. Do tejto nemocnice sme sa pozreli aj v sobotu.

NCZI uvádza, že prevádzkuje objednávací systém, pričom kapacity, ako aj konkrétnu očkovaciu stratégiu, má v gescii rezort zdravotníctva.

Či zlyhal systém, sme sa ale nedozvedeli. Ministerstvo nám odpoveď na túto otázku nedalo.

Čakacie doby sú teda zo skúseností pacientov rôzne. Takzvanú „Čakáreň“ by ale ministerka chcela vyprázdniť čo najskôr. Aktuálne obdobie je totiž na očkovanie ideálne.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.