Mnohí seniori sa k vakcíne proti Covidu-19 nemajú ako dostať. Domovy dôchodcov volajú po zmene

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú najviac ohrození, no k ochrane sa nedostanú. Aj keď COVID-19 mnohí z nás už nevnímajú ako hrozbu, rizikovým pacientom môže stále skomplikovať život. Dostať sa k vakcíne však pre nich nie je také jednoduché.

Dať sa zaočkovať proti COVID-u odporúčajú lekári najmä rizikovým pacientom a seniorom. Naprieč Slovenskom sa však aktuálne očkuje len v 29 vybraných zariadeniach. Najväčší problém to robí domovom sociálnych služieb.

V zariadení pre seniorov vo Svidníku majú 80 klientov. V meste sa však neočkuje. Najbližšie to majú do Bardejova, čo je vyše 30 km.

Prečítajte si tiež:

​„Nevieme to zabezpečiť ani čo sa týka prepravy, keďže sú to prevažne seniori, ktorí majú závažné ochorenia. Veľakrát aj imobilní,“ hovorí Ivana Jesenská, koordinátorka pre priamu činnosť v Zariadení pre seniorov Atrium.

Rovnaký problém rieši aj prešovský domov dôchodcov. „My máme prevažne imobilných a často aj ležiacich pacientov. Pre nás je naozaj problematické ísť do očkovacích centier a nechať našich klientov očkovať,“ tvrdí Samuel Miško, riaditeľ evanjelického DDS v Prešove.

Domovy by preto privítali výjazdové tímy – presne také, aké pomáhali s očkovaním počas pandémie. Tie boli v réžii samosprávnych krajov, ktoré chcú pomáhať aj dnes.

Zmena zákona nestačí

Háčik je však v legislatíve – keďže už na Slovensku nemáme mimoriadnu situáciu – so štátnymi vakcínami môžu nakladať len štátne nemocnice.

Najnovšie sa ozvali už aj všeobecní lekári - vyzvali ministerstvo zdravotníctva, aby im umožnilo záujemcov očkovať proti koronavírusu.

Súčasný stav je nevyhovujúci aj podľa predsedu Združenia samosprávnych krajov (SK8) Jozefa Viskupiča: „Je účelnejšie, flexibilnejšie, dokonca aj lacnejšie a ‚propacientskejšie‘ dostať vakcínu až na úroveň všeobecných lekárov – toto považujeme za systémové opatrenie a k tomuto by mal štát prikročiť.“

Dodal, že podstatné bude nielen zmeniť zákon, ale zabezpečiť aj mrazničky, v ktorých všeobecní lekári vakcíny uskladnia. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že hľadá riešenie, ako zaočkovať aj rizikové obyvateľstvo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme DSS

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.