Obľúbený nápoj funguje ako štít proti covidu, ukázal výskum

Obľúbený nápoj funguje ako štít proti covidu, ukázal výskum
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Andrii Vodolazhskyi

Tušili to už na začiatku pandémie, teraz im za pravdu dali aj prvé štúdie. Vedci zistili, že niektoré potraviny a nápoje bohaté na takzvané polyfenoly môžu posilňovať imunitnú reakciu ľudského tela proti vírusu SARS-CoV-2. Tieto látky sa nachádzajú napríklad v káve.

Výskum, ktorý vyšiel v odbornom časopise Cell and Bioscience, potvrdil silné inhibičné účinky kávy proti chorobe covid-19. Neznamená to však, že kto pije kávu, nemôže sa covidom nakaziť, alebo že bude mať zaručene len mierny priebeh. Káva by však mohla dopady tejto infekčnej choroby zoslabovať, veria autori štúdie.

Vedci už narazili na niekoľko menších poznatkov, ktoré naznačujú, že by potrava bohatá na polyfenoly a tiež fyzická aktivita mohli posilňovať aktívnu imunitnú odpoveď a znížiť tak hrozbu závažného ochorenia.

Prečítajte si tiež:

​V prípade kávy ide najmä o kyselinu kávovú alebo kyselinu chlorogénovú. Okrem toho sú v nej aj antioxidanty, ako je trigonelín, melanoidíny a kafestol. Preto sa už od začiatku pandémie objavovali domnienky nasledované menšími štúdiami, ktoré naznačovali, že by káva mohla fungovať ako štít proti covidu.

Jedna z nich napríklad zistila, že vypitie najmenej jedného hrnčeka kávy denne je spojené s asi o desať percent nižšou pravdepodobnosťou infekcie covidom. V novej štúdii sa vedci pokúsili pozrieť na potenciálne schopnosti kávy bližšie.

Použili na to test s neškodným pseudovírusom SARS-CoV-2. Ten sa správa podobne ako skutočný vírus, ale nepredstavuje žiadne riziko. Pomocou neho potom posudzovali účinky kávy na vstup vírusu do ľudských buniek.

Prečítajte si tiež:

Káva sťažuje prístup vírusu do bunky

Aj keď výskum zatiaľ realizovali iba v laboratórnych kultúrach, ukázalo sa, že mletá káva skutočne pomáhala znižovať vstup vírusu. Platí pritom zásada, že čím viac kávy, tým lepšie.

A dobrou správou pre milovníkov tohto nápoja je, že ani prídavné látky, ako je cukor, smotana alebo škorica tento pozitívny vplyv nijako neznižujú. A týkalo sa to ako pôvodného „čínskeho“ covidu, ale aj jeho variantov Alfa, Delta a Omikron, ktoré vedci otestovali.

Podľa autorov štúdie pomáhajú látky obsiahnuté v káve narušovať interakcie medzi hrotom proteínu a receptorom ACE2. Práve do tohto „zámku“ sa vírus pokúša vniknúť a odomknúť si ním vstup.

Potvrdili to aj výsledky poslednej fázy výskumu, v ktorej už overovali zistenia testovaním na živých ľuďoch. Zapojilo sa doňho 64 zdravých Taiwancov vo veku od 21 do 60 rokov, ktorých rozdelili do skupín, pričom jedna z nich pila kávu, ďalšie koncentrovanú kávu, kávu bez kofeínu a vodu.

​V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o tom, ako sa pripravuje dobrá káva.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.