Béla Bugár: Keby som vedel o Jankovskej, tak by som do vlády s Ficom asi nešiel

Sulík chce vidieť Jankovskú pred súdom. Bugár bráni svojho ministra

Ak by dnes mal predseda Mostu-Híd Béla Bugár všetky informácie, ktoré má dnes, o niektorých ľuďoch zo Smeru-SD, s touto stranou by do vlády už asi nešiel. Aj to odznelo v relácii Na telo.

Bugár tak narážal na najnovšie informácie, ktoré priniesol Denník N. Podľa nich mala niekdajšia štátna tajomníčka Monika Jankovská (nom. Smer-SD) údajne ovplyvňovať sudcov, aby rozhodovali v prospech Mariána Kočnera.

Líder Mostu-Híd tvrdí, že Jankovská by nemala byť ani sudkyňou a mala by aj z tejto pozície okamžite odísť. Bugár ale bráni svojho nominanta, šéfa rezortu spravodlivosti Gábora Gála. Ten sa síce podľa neho môže obrátiť v tejto veci na disciplinárny senát, no len za určitých podmienok.

Predseda Mostu-Híd zároveň nechcel povedať, aké informácie mal, keď exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská odmietala súhlasiť s nomináciou Jankovskej do Súdnej rady. Podľa neho na verejnosť nepatrí to, čo odznelo medzi štyrmi očami.

"Mal som informácie, ale nie tohto charakteru," poznamenal Bugár.

Zároveň ale priznal, že vláda mohla vyzerať úplne inak, keby mal informácie o niektorých politikoch Smeru už na začiatku funkčného obdobia. Tvrdí, že do takej koalície by už nešiel.

"Ak by sme vedeli, čo za ľudí sú v Smere, tak určite nie," dodal.

Predseda SaS Richard Sulík je ale presvedčený, že minister spravodlivosti mal byť v tejto kauze oveľa ráznejší. Bugárovi odkázal, že jeho strana nikdy nemala súhlasiť s nomináciou Jankovskej na post štátnej tajomníčky.

"Mala by byť postavená pred súd. To je to, čo spoločnosť požaduje," tvrdí šéf liberálov.

Sulík: V strane vzniklo bizniskrídlo

Samotný Sulík pritom musel v sobotu čeliť asi najväčšej vnútrostraníckej kríze za posledné roky. Na kongrese SaS totiž schvaľovali kandidátku do parlamentných volieb.

A práve na návrh Sulíka v nej chýbajú nielen dvaja podpredsedovia strany - Ľubomír Galko, Jana Kiššoví, ale aj predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová či viacero ďalších poslancov.

Šéf SaS-károv ale svoj krok obhajuje a tvrdí, že ako prvý muž v strane musel poupratovať, keďže tam podľa neho vzniklo bizniskrídlo.

"Radšej teraz urobiť nepríjemné rozhodnutia, ako sa potom štípať po voľbách," vyhlásil v nedeľnom Na telo.

Sulík reagoval aj na svoj výrok z minulosti v relácii Fair Play Michala Kovačiča, keď tvrdil, že jeden z jeho súčasných kritikov Jozef Rajtár, by bol vhodný kandidát na post ministra vnútra či financií.

"Bola to moja osobná veľká nádej. Bohužiaľ odvtedy sa vykľulo niekoľko nepekných vecí o ňom. Napríklad jeho čulé kontakty s bývalým SIS-károm pánom Forischom," hovorí dnes predseda SaS.

Bugár stále nevylučuje koalíciu s SMK

Stranícke otázky však nemá vyriešené ani Bélu Bugár. Most-Híd je podľa posledných prieskumov pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu. Aj preto zatiaľ nechce vylúčiť možný spoločný postup s SMK.

"Do konca mesiaca sú možnosti. Klamal by som, keby som povedal, že sme uzatvorili všetky možnosti," priznal.

V čom si je ale Bugár istý, to je prípadná povolebná koalícia, v ktorej by bola okrem Smeru-SD a SNS aj nová strana Štefana Harabina - Vlasť.

"Snáď o tom nemusím ani hovoriť. S nikým, kto nerešpektuje základné demokratické hodnoty a ľudské práva. Ak sa voliči rozhodnú, že iná vláda než bez Harabina nie je možná, tak bez nás," vyhlásil.

Tomu ale neverí líder SaS. "Béla Bugár toho nahovoril už veľmi veľa. Ja by som nestavil na to, že by nešiel."

Záznam celej relácie si môžete pozrieť tu


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sulík

Dôležité udalosti