Lipšic: Nahrávka Gorily je použiteľná ako dôkaz

Kyselica potvrdil, že našli toky, ktoré potvrdzovali 300-miliónové provízie pre Malchárka.

Nahrávka údajného rozhovoru medzi Mariánom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a tiež zvuková podoba spisu Gorila. To boli dve kľúčové témy relácie Na telo.

Daniel Lipšic, bývalý minister vnútra a dnes advokát rodiny zavraždeného Jána Kuciaka vyhlásil, že ho nahrávka, ktorú zverejnil Denník N a má zachytávať rozhovor medzi Kočnerom a Trnkom, veľmi neprekvapila.

"Viem, kto bol pán Trnka. (…) Je popísaný list a bráni sa môže ako môže," poznamenal Lipšic.

Zároveň poznamenal, že by vo veci tejto nahrávky očkával razantnejší postup kompetentných orgánov. Sudcom a prokurátorom odkázal, že to môže byť kauza ich života. Tiež varoval, že ak sa to nepodarí vyriešiť, odpoveďou ľudí môže byť väčši uchyľovanie sa k extrémom.

Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica upozornil ale, že dokazovanie trestnej činnosti v takýchto prípadoch je obtiažnejšie.

"Mohol ich dostávať na ruku alebo sa mu vracali cez viaceré schémy," vysvetlil.

Lipšic je pri Andruskoóvi opatrný

Advokát rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic sa tiež vyjadril k čerstvým vyjadreniam advokáta Zlaticy Kušnírovej - Romana Kvasnicu. Ten pre Denník N povedal, že Zoltán Andruskó, ktorý sa mal podieľať na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, naznačil, že má informácie aj o údajnej korupcii dvoch ministrov súčasnej vlády. Mená ale povedať zatiaľ nechcel.

Lipšic je ale v tomto prípade opatrný. Pripomenul, že samotný Andruskó zrejme nemohol na vlastné oči možné korupčné správanie vidieť.

"Ak má informácie o inej trestnej činnosti, mal by vypovedať. Zatiaľ nič neprezentoval. Nech sa ale všetko preverí," skonštatoval.

Zoltán Andruskó, ktorý spolupracuje na objasnení vraždy Kuciaka Kušnírovej s políciou, tento týždeň uzatvoril dohodu o vine a treste, čím by mal získať nižší trest než ostatní páchatelia tohto činu. Lipšic proti tomuto postupu nenamieta.

"Spolupracoval od samého začiatku. Bez jeho výpovede, podopretej ďalšími dôkazmi, by vyšetrovací tím ťažko prišiel na sprostredkovateľa a objednávateľa. To všetko ale posúdi súd," povedal.

Zároveň Lipšic dodal, že pri vyšetrovaní vraždy Jána a Martiny boli zaistené viaceré zvukové nosiče. Aj také, čo neboli ešte zverejnené.

"Sú tam aj obrazovo-zvukové nosiče, ktoré vytvárajú podozrenia nad rámec toho, čo už bolo zverejnené," poznamenal.

Nepostihnuteľný Malchárek?

Exminister vnútra sa dotkol aj zverejnenia nahrávky, ktorá by mala byť zvukovou podobou kauzy Gorila. O úlohe predsedu Smeru-SD Roberta Fica hovoriť síce nechcel, ale ohľadne podozrení niektorých vtedy vysokopostavených ľudí napojených na SDKÚ-DS poznamenal.

"Je jedna zvuková nahrávka, ktorá by mohla byť zverejnená tiež. A to z rokovania vlády, keď sa odvolávala pani Bubeníková (niekdajšia šéfka Fondu národného majetku, pozn. red.), Aby každý vedel ako a kto vystupoval v tak závažnom podozrení," upozornil.

Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica sa vyjadril aj k rozhovoru, ktorý mali podľa nahrávky Gorily viesť exminister hospodárstva Jirko Malchárek a šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. V nahrávke sa hovorí o provízii viac ako 300 miliónov pre Malchárka.

"Môžem potvrdiť, že finančné toky približne v takejto výške sme našli," skonštatoval.

Podľa Kyselicu sa ale nedalo zatiaľ dokázať, že išlo o nelegálne peniaze ani to, či skončili v rukách bývalégho šéfa rezortu hospodárstva. "Pristáli na účtoch, kde ich mohol mať on alebo niekto blízky," tvrdí.

Do politiky (zrejme) nevstúpia

O Kyselicovi sa pritom v posledných týždňoch špekulovalo aj v súvislosti s jeho možným vstupom do politiky na kandidátke OĽaNO. Vyzerá to ale tak, že líde rhnutia Igor Matovič túto posilu nezíska.

"Kandidátky sa uzatvárajú na konci novembra. Ale pravdepodobne nie. Mne ide o to, aby sa to tu vyčistilo," skonštatoval.

Politický návrat stále odmieta aj Lipšic. Ten tvrdí, že do parlamentu kandidovať nebude a nemyslí si ani, že by ho niekto oslovil po voľbách ako možného ministra.

"Do exekutívy pôjdu ľudia, ktorí budú kandidovať. A to je úplne legitímne," dodal.

Tu si môžete pozrieť záznam relácie


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.