Nie som nejaký “podrž Janko”, odkazuje Boris Kollár koalícii PS/SPOLU

Predseda Sme rodina a podpredseda Smeru-SD Peter Žiga boli hosťami relácie Na telo s Michalom Kovačičom.

So Smerom-SD nepôjdeme do vlády ani v prípade, že na jeho čele nebude stáť Robert Fico. A ak bude chcieť ísť s nami do vlády PS/SPOLU, postavíme veľmi prísne podmienky. Aj tak reagoval predseda Sme rodina Boris Kollár v relácii Na telo na možné povolebné scenáre.

Podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga Kollárovi pripomenul, že s jeho hnutím tak úplne nepočíta ani opozícia.

"Vás zavolajú, len keď im bude jeden chýbať na mariáš," poznamenal.

Žiga ani v nedeľu nechcel povedať, kto bude a kto nebude na kandidátke Smeru-SD. Podľa neho ani trénerovi nikto neradí, koho má postaviť do základnej zostavy.

"Budeme to zostavovať pre našich voličov. Namiešame koktail tak, aby bol víťazný," skonštatoval.

Kollára so Smerom spája Borguľa

Predseda Sme rodina svoj postoj voči Smeru-SD zdôvodňoval aj prepisom komunikácie Mariána Kočnera s viacerými politikmi strany Roberta Fica.

"V Threeme sme sa jasne dozvedeli, kto je ich šéf. A povedali, že Kollár sa nemôže dostať do volieb 2020. Tieto psy štátnej mafie boli vypustené na Kollára, nie na Kotlebu alebo Beblavého," povedal Kollár v relácii Na telo.


Sme rodina a Smer-SD pritom spája aj Martin Borguľa, bývalý známy funkcionár Smeru-SD v Bratislave. Dnes Borguľa šéfuje volebnej kampani Sme rodina. Kollár nevylučuje ani možnosť, že sa Borguľa zjaví na parlamentnej kandidátke jeho hnutia.

"Ešte to nie je isté. Je to pravdepodobné. Je to šikovný manažér a šikovný človek," povedal.

Sme rodina má výhrady k PS/SPOLU

Líder Sme rodina potvrdil však, že má výhrady aj voči najsilnejšiemu opozičnému zoskupeniu - koalícii PS/SPOLU. Aj preto si vládu s ňou vie predstaviť iba za istých okolností.

"Budeme stanovovať veľmi tvrdé podmienky. Ak nám to nesplnia, do takej vlády nepôjdeme. Nie som nejaký "podrž Janko"," reagoval.

Zároveň Kollár zopakoval, že pre Sme rodina sú absolútne neprijateľné LGBTI sobáše, európske kvóty na imigrantov či adopcie detí homosexuálmi.

"Tiež budeme tvrdo požadovať, aby sme oddĺžili ľudí, aby sa neplatilo za lieky pre detí do šesť rokov a dôchodcov," doplnil priority Sme rodina v možnej budúcej vláde.

Žiga: Žiadna disharmónia kvôli Glváčovi

Obaja politici sa dotkli aj odstúpenia Martina Glváča (Smer-SD) z postu podpredsedu parlamentu. Podľa podpredsedu strany Petra Žigu prijal Glváč osobné rozhodnutie.

"Zároveň otvoril spoločenskú otázku, či aj tí, ktorí komunikovali s Mariánom Kočnerom, by nemali odstúpiť alebo vyvodiť politickú zodpovednosť," pripomenul.

Nejasne sa ale postavil k otázke, či sa zotrvanie Glváča stalo predmetom sporu medzi Robertom Ficom a premiérom Petrom Pellegrinim.

Celý záznam relácie Na telo s Borisom Kollárom a Petrom Žigom nájdete na Markiza Plus.

"Nemám pocit, že by došlo k disharmónii. Diskutovalo sa v strane," vyhlásil Žiga.

A hoci Glváč naznačil, že Smer-SD môže navrhnúť aj odvolanie podpredsedu parlamentu a predsedu koaličného Mostu-Híd Bélu Bugára či práve Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentného výboru, nič z toho zrejme nakoniec nebude.

"Niečo sú politické gestá, niečo je realizácia samotnej politiky," zareagoval Žiga.

Moratórium dlhšie zrejme nebude

Podpredseda Smeru-SD tiež naznačil, že návrh zákona, aby sa predĺžilo moratórium na uverejňovanie prieskumov až 50 dní pred voľbami, nemusí prejsť potom, čo ho vrátila prezidentka Zuzana Čaputová.


S návrhom Smeru-SD a SNS totiž nesúhlasil tretí vládny partner - Most-Híd, ktorého šéf Béla Bugár navyše koaličným kolegom v tomto prípade vyčítal hlasovanie s extrémistickou ĽS-Naše Slovensko.

Podľa Žigu tak návrh na dlhšie moratórium podporia len v prípade, že sa na tom dohodnú s Mostom-Híd.

Nevideli ste túto časť Na tela a preferujete formu podcastu? Vypočuť si ju môžete tu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti