Ak bude Kiska obžalovaný, Čaputová ho za premiéra nevymenuje

Biatlonistka Paulína Fialková v cieli pretekov s hromadným štartom v Pokljuke.
Zdroj: TV Markíza

Hlava štátu v relácii Na telo svojmu predchodcovi vyslalala jasný signál.

Hoci podľa aktuálnych preferencií by predseda Za ľudí Andrej Kiska mohol pomýšľať na premiérske kreslo, stopnúť by ho mohli nielen samotné výsledky volieb, ale aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Kiska je totiž aktuálne obvinený kvôli financovaniu ešte svojej prezidentskej kampane.

Hlava štátu v relácii Na telo preto svojmu predchodcovi vyslalala jasný signál: "Nepovažovala by som to za vhodné v prípade, že by to postúpilo napríklad do štádia obžaloby," poznamenala s tým, že to platí nielen pre šéfa Za ľudí, ale akéhokoľvek politika, ktorý by sa ocitol v podobnej situácii.

Podobné slová pritom prezidentka zvolila aj pri otázke, či by strana Za ľudí mala obsadiť post ministra vnútra v prípade, že by bol Kiska obžalovaný. "Nepovažovala by som to za šťastné".

Zuzana Čaputová reagovala aj na slová predsedu SaS Richarda Sulíka. Ten nedávno v diskusii Denníka N povedal, že by mala byť funkcia policajného prezidenta spolitizovaná, aby nový minister vnútra mohol za neho niesť politickú zodpovednosť.

"Bola by som opatrná v tom, ako budeme hýbať so stoličkou policajného prezidenta. Zmeny, ktoré sa udiali v poslednom období, by mali byť ešte dôslednejšie, pokiaľ ide o políciu. Musia byť na to právne a nie politické argumenty," skonštatovala.

Objaví sa ďalšia nahrávka?

Prezidentka sa v diskusii s moderátorom Michalom Kovačičom dotkla aj diania okolo zadržania a oslobodenia bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Trnkovo meno sa opäť zviditeľnilo potom, čo sa na verejnosť dostali nahrávky, v ktorých sa rozpráva s Mariánom Kočnerom či exministrom financií Jánom Počiatkom.

Zuzana Čaputová pritom označila túto kauzu za mimoriadnu. Chápe pretom veľký záujem verejnosti, ktorá ju sprevádza.

"Hovoríme o podozrení zo spáchania trestného činu muža, ktorý bol na vrchole pyramídy strážcov zákona. Tie podozrenia sú nepríjemné už len preto, že si osobou z mafiánskych zoznamov nechá namontovať nahrávacie zariadenie vo vlastnej kancelárii," upozornila.

A hoci prokurátor zrušil Trnkovo obvinenie kvôli videu, kde s Počiatkom rozoberal kauzu Lemikon, prezidentka hovorí, že príbeh nekončí.

"Ak existuje jedna nahrávka Dobroslava Trnku s vysokopostaveným ústavným činiteľom, je možné, že existujú aj iné. A ktovie kto nimi disponuje. To môže byť nástroj, aby ovplyvňoval svedkov," vyhlásila.

Rokovanie s kotlebovcami áno, poverenie (zrejme) nie

Prezidentka sa však vyjadrila aj k možným povolebným scenárom na politickej mape. Zopakovala už svoje skoršie vyjadrenia, že do rokovania ako s prvou vstúpi s tou stranou, ktorá vyhrá voľby. A to aj v prípade, že by to boli extrémisti z ĽSNS.

"Považujem to za prejav rešpektu k vôli ľudí. Neznamená to ale poverenie na zostavenie vlády," pripomenula.

Zároveň ale dodala, že ak by mala vzniknúť vláda s podporou extrémistov, nemá podľa ústavy právomoci, ako tomu zabrániť.

"Ak by mali nadpolovičnú väčšinu v parlamente, nemala by som inú možnosť, ako rešpektovať to, že voliči si zvolili politické strany, ktoré sú ochotné a schopné vládu s ĽSNS vytvoriť. Musela by som ju vymenovať," uzatvorila túto tému.

Záznam relácie Na telo s prezidentkou Zuzanou Čaputovou


BRATISLAVA/TVNOVINY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.