Sú Slováci viac konzervatívni alebo liberálni? Výsledky prieskumu hovoria jasne

Karin Křížová
Zdroj: shutterstock.com/ Vitalinka

Agentúra Focus zisťovala, ako vnímame Istanbulský dohovor či zavedenie registrovaných partnerstiev.

Istanbulský dohovor alebo zavedenie registrovaných partnerstiev pre páry rovnakého pohlavia sú témy, pri ktorých sa názory politikov rôznia.

Podľa konzervatívneho spektra tieto témy narúšajú tradičné spoločenské hodnoty. Liberálni politici naopak hovoria, že by mala byť spoločnosť tolerantnejšia k odlišnosti a rešpektovať práva iných všetkých. Rovnako hovoria, že liberálne hodnoty nie sú žiadnym ohrozením pre morálku spoločnosti.

Názor Slovákov na túto tému zisťovala agentúra Focus v exkluzívnom prieskume, ktorý realizovala agentúra Focus pre reláciu Na telo.

Slováci si mohli vybrať z nasledujúcich možností. Prvá znela, že „v podobných témach by sme mali byť naďalej konzervatívni, nič nemeniť a podporovať tradičné konzervatívne hodnoty".

Druhá odpoveď bola liberálnejšia - „mali by sme byť tolerantní k iným a rešpektovať ich práva, liberálne hodnoty nie sú ohrozením pre morálku spoločnosti".

Liberálne hodnoty sú v úzadí

Výsledky celej vzorky ukazujú, že Slováci majú vo väčšine konzervatívne názory. V prieskume sa k nim priklonilo 58,2 percenta. Naopak, tie liberálne zastávajú 35,7 percenta Slovákov. Ľudí, ktorí si z tvrdení nevybrali a k téme nevedeli zaujať stanovisko, je v našej krajine 6,1 percenta.

Prieskum tiež ukázal, že muži sú konzervatívnejší ako ženy. Ku konzervatívnym hodnotám sa hlási 61,6 percenta Slovákov a 55 percent Sloveniek. Väčšiu toleranciu by privítalo 31,6 mužov a 39,5 žien.

Čo sa týka dosiahnutého vzdelania, prieskum ukázal, že najliberálnejšia skupina Slovákov má strednú školu s maturitou a najkonzervatívnejší sú Slováci s výučným listom.

Rozdiely sa ukázali aj pri rozdelení obyvateľov podľa čistého mesačného príjmu. K tradičným hodnotám sa prikláňa najmä skupina Slovákov, ktorí zarobia menej ako 800 eur. Liberálne hodnoty rešpektuje najviac tých, ktorých príjem sa pohybuje od 1201 do 1500 eur.

Najkonzervatívnejší je Prešovský kraj

Focus sa pýtal Slovákov na hodnoty aj podľa bydliska v jednotlivých krajoch. Najväčší podiel konzeravtívnych Slovákov má Prešovský kraj, kde sa k tomuto smeru prihlásilo 69,8 percenta. Liberálne názory tam preferuje 26,6 percenta.

Naopak najliberálnejší je Trnavský kraj, v ktorom je liberálnych 43,4 percenta Slovákov a ku konzervatívnym témam má pozitívnejší postoj 53,7 percenta.

S internetom sme liberálnejší

Focus sa Slovákov pýtal na hodnoty aj podľa používania internetu a sociálnych sietí. Najkonzervatívnejší sú zhodne tí, ktorí ich vôbec nepoužívajú.

Respondenti odpovedali v prieskume aj na účasť na bohoslužbách. Konzervatívny smer preferujú Slováci, ktorí ich navštevujú niekoľkokrát do týždňa. Prihlásilo sa k nim 88,6 percenta ľudí, pričom 11,4 percenta z tejto skupiny uznáva liberálne hodnoty. Čísla ukazujú, že čím menej chodia Slováci do kostola, tým viac sa prikláňajú k liberálnejším názorom.

Ďalšie detaily prieskumu si pozrite vo videu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti