R. Sulík v Na telo: Čakajú nás dlhé a bolestivé mesiace. Ekonomika môže padnúť o 5 až 10 percent

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.
Zdroj: TASR

Za pravdu mu dáva aj guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Slovenská ekonomika by podľa nového ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) mohla v tomto roku klesnúť o 5 až 10 percent v dôsledku šíriaceho sa koronavírusu, povedal v relácii Na telo.

Za pravdu mu dáva aj guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Ten povedal, že už v utorok predstavia možné scenáre.

"Tie čísla budú škaredé. Všetci ekonómovia sa ale zhodujú, že táto kríza bude dočasná. Jej profil bude ako písmeno V - bude veľký prepad, ale bude nasledovať aj prudké oživenie," skonštatoval

Predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) v sobotu na sociálnej sieti pritom zverejnil niekoľko desiatok navrhovaných opatrení, ktoré by mali oživiť slovenskú ekonomiku.

Obchody skôr (ne)otvoria

Sulík hovorí, že ho to mrzí, lebo išlo len o pracovnú verziu, ktorá nemala ísť na verejnosť. Podľa neho sa totiž niektoré avizované opatrenia nemusia dostať do praxe a naopak iné ešte môžu pribudnúť.

Aj preto sa nechcel vyjadriť k otázke, či vláda pristúpi k otvoreniu niektorých obchodov, ktoré sú dnes nútené zatvorené.

"Ak by sa tie predajne otvorili, určite len za tej podmienky, že všetci zákazníci musia mať rúška a povedzme, že pri vstupe by sa aj merala teplota," vyhlásil šéf rezortu hospodárstva.

Dnes už bývalý minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) dodal, že dnes je jasné, že len dva týždne uzatvorených prevádzok stačiť nebudú. A to aj preto, že školy zostanú zatvorené rovnako dlhšie.

"Niekto musí s deťmi zostať doma. Vykonávať prácu teda bude obmedzené," poznamenal v relácii Na telo.

Odloženie úverov, bez rúšok von možno nepôjdeme

Guvernér NBS ale potvrdil, že už rokuje so zástupcami komerčných bánk o možnostiach, ako uľaviť tým ľuďom, ktorí musia splácať akékoľvek typy úverov.

"Môžem povedať, že komerčné banky sú pripravené s konkrétnym návrhom, aby mohli byť tieto splátky posunuté bez akýchkoľvek sankcií o 3 až 6 mesiacov," vyhlásil Kažimír.

Už budúci týždeň by pritom vláda mohla prísť s ďalšími návrhmi. A to ako s ekonomickými, tak aj bezpečnostnými. Sulík hovorí, že v hre môže byť aj zákaz vychádzania bez rúška na tvári.

"Nie preto, aby niekto chránil seba, ale aby chránil ostatných," vysvetlil.

Súhlasí s ním aj novovymenovaný premiér Igor Matovič, ktorý bol tretím hosťom v Na telo.

"To sú opatrenia, na ktorých sa ale musí najprv zhodnúť vláda. Som za tvrdé opatrenia. Minimum ľudí stále používa aj rukavice. Koľko ľudí za deň pritom chytí nákupný košík?," upozornil.

Z Indie nič nepríde. Rýchlotesty sú podľa Matovič nanič

Minister hospodárstva tiež priznal, že dodávka ochranných pomôcok z Indie, ktorú skloňovala ešte vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD), na Slovensku určite nepríde.

"India zastavila vývoz rúšok. Slovenský veľvyslanec v Indii písal, že konajte, robte. Toto je hrubé svinstvo. Ľudia ako Kičura si to nemôžu dovoliť," skonštatoval Sulík na margo šéfa Štátnych hmotných rezerv.

Problémy pritom môže mať Slovensko čoskoro aj s potrebnými testami. Premiér už skôr poznamenal, že dnes máme k dispozícii len 3000 regulérnych testov. Rýchlotesty, ktoré nakúpila predchádzajúca vláda sú nám podľa neho "na dve veci". nie rýchlotestov.

"Musíme sa dohodnúť aj s Úradom verejného zdravotníctva, čo s tým budeme robiť," skonštatoval s tým, že ešte dnes sa opakovane stretne s vedením tejto inštitúcie, aby hľadali možné riešenia.

"Som ochotný ísť aj do Číny sa prosiť, aby nám tie testy dali," poznamenal Matovič.

Podobná situácia je aj s pľúcnymi ventilátormi, ktorých je na Slovensku 450, čo nemusíe stačiť. Chýbajú navyše aj odborníci, ktorí by vedeli väčší počet týchto prístrojov obsluhovať.

"Mali by sme požiadať krajiny, ktoré to už zvládli o stroje aj ľudí. Treba využiť akúkoľvek možnosť," vyhlásil.

Otvorené sú podľa Matoviča aj Sulíka možné rozpočtové škrty. A to vrátane 13. dôchodkov, ktoré na poslednú chvíľu schválila Pellegriniho vláda.

"Ľudia by to pochopili. Treba s nimi hrať férovú hru. Možno budú mať len vianočné príspevky a nie 13. dôchodky," upozornil.

Celú reláciu si môžete pozrieť v našom bezplatnom videoarchíve.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.