B. Gröhling oznámil, čo s letnými prázdninami a naznačil, ako bude vyzerať vysvedčenie

Prelomová dohoda s Bruselom. Vláda bude môcť pomôcť aj veľkým firmám

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v relácii Na telo oznámil dlhoočakávanú správu pre veľkých zamestnávateľov.

Podľa jeho slov sa podarilo dohodnuť s Európskou úniou, že štátna pomoc v rámci tzv. systému "kurzarbeit" bude platiť pre firmy nad 250 zamestnávateľov.

Niekdajší šéf rezortu práce Ján Richter (Smer-SD) ale tvrdí, že už dnes máme priestor na takúto pomoc. Podľa neho podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) neurobila všetko, čo by bolo možné.

"Vypnutie" podľa Krajniaka

Obaja politici sa pritom nezhodli nielen v tejto téme, ale aj pri otázke, či treba Slovensko "vypnúť" na dva alebo tri týždne tak, ako to naznačuje premiér Igor Matovič (OĽaNO).

"Chýba odborná argumentácia. Opatrenia, ktoré sa doteraz prijali, prinášajú fekt a nemali by sme uvažovať nad takýmto radikálnym riešením," tvrdí Richter.

Jeho nástupca v ministerskom kresle takúto možnosť ale nevylučuje. Pripomenul, že posledné slovo by mali mať predovšetkým odborníci.

"Znížili sme mobilitu už o 70 percent. Ak by sme to zvýšili na 90 percent, dokázali by sme tento vírus zrejme zabiť," poznamenal Krajniak.

Ako príklad uviedol možnosť, že by ľudia síce mohli vychádzať von prakticky kedykoľvek, ale len v istom okruhu okolo svojho bydliska.

Nové obchody sa otvárať asi nebudú

Čo však na Slovensku zatiaľ zrejme nenastane, to je druhá vlna otvárania niektorých obchodov tak, ako to avizuje český premiér Andrej Babiš.

"Nevidím dôvod tieto prevádzky ďalej otvárať," skonštatoval rezolútne exminister práce.

Meniť sa však môže výška minimálnej mzdy. Tá by totiž v budúcom roku mala urobiť razantný skok zo súčasných 580 eur na 656 eur. Milan Krajniak chce o tejto téme diskutovať so všetkými sociálnymi partnermi skôr, než rozhodne.

"Budeme sa musieť nad týmto zamyslieť. Najmä menší podnikatelia by to nemuseli zvládnuť, mohlo by ich to zabiť," vyhlásil v Na telo.

Ján Richter však stále tvrdí, že Smer-SD na tomto náraste bude trvať. Vie si predstaviť ústupky a teda šetrenie niekde inde.

"Uvažovať sa dá nad príplatkami, ktoré sa odvýjajú od minimálnej mzdy," reagoval.

Novinky pre žiakov a študentov

Hosťom Na telo bol aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ten zatiaľ nehcel jasne povedať, či sa žiaci a študenti vrátia do škôl skôr ako v septembri.

"Situácia sa vyvíja. Na základe toho budeme konať," vyhlásil.

Minister školstva o tom, čo bude s letnými prázdninami


Viac či menej isté však je, že žiaci základných škôl by nemali byť hodnotení tradičným spôsobom pomocou známok. Platiť to má ako pre prvý tak aj druhý stupeň.

"Konečná známka môže byť iba slovná alebo "absolvoval"," povedal s tým, že pri stredných školách chce učiteľom odporúčať, aby známkami nehodnotili aspoň testy a písomné práce.

Rezort školstva chystá pre základné školy však aj veľký online projekt. Žiakom by umožnil vzdelávať sa maximálne štyri hodiny denne.

"Pôjdeme cez Youtube kanál pod záštitou ministerstva školstva. Chceme vysielať prvý aj druhý stupeň. Obsah bude samozrejme redukovaný. Dúfam, že to spustíme po týždni po Veľkej noci," oznámil Gröhling.

Samotné prijímačky by sa mali pritom podľa ministra školstva uskutočniť zrejme online. Aspoň tam, kde to bude teda možné. Takýto spôsob si chce rezort otestovať na vybranom gymnáziu a keď sa osvedčí, zaviesť ho na celé Slovensko.

Vysokoškolskí študenti by mali záverečné práce odovzdávať elektroniky a obhajoby prác sa majú udiať telekonferenčne.

Celú reláciu si môžete pozrieť v našom bezplatnom videoarchíve

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti