Potrebujeme novú energiu. Chce to nové tváre, hovorí Erik Tomáš o situácii v Smere

19 BB Svajciarske elektricky.transfer.jpg_bez_watermarku_1.1.jpg
Zdroj: TV Markíza

V relácii Na telo sa stretol Juraj Šeliga a Erik Tomáš.

V Smere-SD aj v strane Za ľudí by si už čoskoro mohli hľadať nového predsedu. Zatiaľ, čo líder Za ľudí Andrej Kiska sa zrejme stiahne definitívne z politického života, šéfa Smeru-SD Roberta Fica chce nahradiť súčasný podpredseda Peter Pellegrini.

Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš v relácii Na telo priznal, že strana potrebuje novú energiu a nové tváre. Svoj názor na to, kto by mal byť na jej čele, ale zatiaľ hovoriť nechce. Aj keď tvrdí, že ich voliči očakávajú vyriešenie tejto situácie čo najskôr.

"Myslím si, že v Smere sa má otvoriť diskusia a má sa týkať všetkých štruktúr. Diskusia by ale mala zostať v našej kuchyni. Verím, že dôjde k dohode a nebude nutná ani súťaž," skonštatoval.

Pozrite si tiež, výsledky exkluzívneho prieskumu: Aké šance dávajú ľudia vláde Igora Matoviča?

Napriek vysokej popularite Pellegriniho medzi voličmi Smeru-SD, trvá na tom, že je niekoľko scenárov.

"Ja by som to nechal na vedenie. Nie je správne hovoriť svoje názory na verejnosti. Prečo by sme mali zneisťovať našich voličov? Rozhodnúť musí snem," dodal Tomáš.

Šeliga: Treba sa opýtať voličov, čo ďalej

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga podobne nechcel komentovať kuloárne informácie, podľa ktorých by sa malo rozhodovať o novom predsedovi strany medzi ním a prvou podpredsedníčkou Veronikou Remišovou.

"Predsedom je stále Andrej Kiska. To je stav, ktorý je. Treba sa ale opýtať voličov, čo ďalej. Je našou úlohou ukázať, že sme hlasom rozumu," poznamenal.

A hoci vo voľbách získala Remišová viac ako dvojnásobok preferenčných hlasov než Šeliga, podpredseda Za ľudí upozorňuje, že aj pád ich preferencií pod 5 percent jasne hovorí, že treba niečo urobiť. V Na telo nevylúčil ani možnosť spájania sa s mimoparlamentným zoskupením SPOLU.

"Andrej (Kiska, pozn. red.) sa musí vyjadriť. Keď bude snem, tam sa budú riešiť personálne otázky," uzavrel Šeliga.

Na Lipšicovi sa nezhodnú

Obaja politici sa razantne nezhodujú v prípade potenciálnej kandidatúry Daniela Lipšica na post generálneho prokurátora. Šeliga pritom odmieta, že koalícia je pripravená meniť zákon len preto, aby práve Lipšic mohol kandidovať. Podľa súčasného zákona sa totiž o túto funkciu môžu uchádzať len prokurátori.

"V koalícii nie je dohoda na jednom mene. Hovoríme o systéme. Nastavujeme systém 15-20 rokov dopredu. Môžem menovať aj iné mená, ale nechcem nikomu poškodiť," skonštatoval.

Máte radi podcasty? V tejto forme môžete počúvať aj reláciu Na telo. Aktuálnu časť nájdete tu:


Tomáš tvrdí, že Smer-SD síce súhlasi s tým, aby mohlo navrhovať kandidátov na šéfa generálnej prokuratúry viac subjektov a aby boli aj verejne vypočúvaní. Tam ich spoločná reč s koaličnou štvorkou končí.

"Nesúhlasíme s tým, aby sa zákon účelovo menil kvôli Danielovi Lipšicovi," dodal.

Nahradí domáca karanténa štátnu?

Rovnako rozdielne názory prezentovali obaja diskutujúci v prípade povinnej štátnej karantény pre ľudí, ktorí sa vracajú aktuálne na Slovensko zo zahraničia.

Šeliga tvrdí, že už v najbližších dňoch bude spustená mobilná aplikácia, ktorá by mohla nahradiť súčasnú formu karantény. Podpredseda Za ľudí jej pomalé spustenie obhajuje tým, že boli potrebné dohody s operátormi či úradom na ochranu osobných údajov.

Tomáš mu ale odkázal, že štátna karanténa nie je dobre zvládaná. Za jej najslabšoiu stránku považuje slabú izoláciu ľudí, ktorí sú nakazení.

"Keď teraz vláda uvažuje o náhrade domácou karanténou, ak by to nebolo dobrovoľné, mali by sme s tým problém," odkázal.

Ako so zaplatenými dovolenkami

Rovnako ich čiastočne rozdeľuje aj návrh zákona, ktorý má pomôcť cestovným kanceláriam udržať sa v čase koronakrízy nad vodou.

Zatiaľ, čo ministerstvo hospodárstva zatiaľ neuvažuje nad tým, že zaplatené peniaze by mohli dostať prednostne aj dôchodcovia, ale len ľudia, ktorím sa zhoršila ekonomická situácia či tehotné ženy, podpredseda Za ľudí, pripúšťa, že to v parlamente zmenia.

"Treba sa pozrieť na dáta. Treba vyjsť v ústrety tým, ktorí sú vo finančnej tiesni," skonštatoval Šeliga.

Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš tiež hovorí, že sa budú chcieť pozrieť, do akej miery bude pre ľudí povinné dohodnúť sa s cestovkou na odklade.

"Chápem snahu pomôcť cestovným kanceláriám, ale budeme pozerať najmä na kategóriu ľudí, ktorí si budú môcť dohodnúť odklad," prizvukoval.


Nestihli ste túto časť relácie Na telo? Nájdete ju v našom bezplatnom archíve na Markíza Plus.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.