Čaká Smer veľké upratovanie? V strane môžu skončiť dvaja poslanci

sasa.gif
https://videoarchiv.markiza.sk/video/superstar-xtra/epizoda/29208-superstar-xtra-14-epizoda Zdroj: TV Markíza

Ide o dvojicu poslancov Jána Podmanického a Mariána Kéryho.

Odchod je jedna z možností. Aj tak reagoval podpredseda Smeru-SD Peter Žiga v relácii Na telo na otázku, či dvojica poslancov Ján Podmanický a Marián Kéry budú musieť odísť zo strany.

Dôvodom sporov vnútri Smeru-SD je fakt, že spomínaní zákonodarcovia oznámili vznik spoločnej Platformy za hodnotové Slovensko spolu s poslancami ĽSNS - Tomášom Tarabom a Filipom Kuffom.

Žiga spolustraníkom pripomenul, že v hodnotovej a programovej výbave Smeru-SD sú veci, o ktorých hovorí legislatíva dostatočne. Ich krok označil preto aj za kolaboráciu.

Medzi také podpredseda Smeru-SD zaraďuje aj otázku interupcií, životných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia či obchodov zatvorených v nedeľu. A práve to sú témy, ktorým sa nová platforma chce venovať.

"Vedenie Smeru-SD by sa tým malo zaoberať. Budeme sa rozprávať, čo to malo znamenať. Pokiaľ nebudú zdieľať hodnoty strany Smer, budú musieť vyvodiť zodpovednosť," vyhlásil rezolútne.

Žiga, ktorý je považovaný za stranícke krídlo Petra Pellegriniho, však nielen kritizoval svojich straníckych kolegov, ale prvýkrát otvorene priznal aj svoj možný odchod zo strany. Stalo by sa tak v prípade, že by sa pre rovnaký krok rozhodol aj spomínaný Pellegrini, ktorý už hovorí o kandidatúre na post predsedu Smeru-SD.

Zatvorené obchody v nedeľu? Chce to viac času

O možnosti zatvoriť obchody v nedeľu sa však diskutuje aj vo vládnej koalícii. Zatiaľ čo premiér Igor Matovič (OĽaNO) by takéto rozhodnutie privítal, striktne proti je vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) v relácii Na telo nechcel povedať, na ktorú stranu sa kloní on osobne. Potvrdil ale, že stále platí dohoda koaličnej štvorky, podľa ktorej budú obchody zatvorené v nedeľu len počas koronakrízy.

"Treba vyhodnotiť dáta aj verejnú mienku," poznamenal s tým, že táto diskusia potrebuje preto viac času.

Exminister hospodárstva Peter Žiga priznal, že on osobne je proti tomu, aby si ľudia v nedeľu nemohli nakúpiť. Tvrdí, že ich vláda o takomto kroku neuvažovala.

Krízoví manažéri pre boj s mafiou

Ani náznaky zhody medzi šéfom rezortu financií a podpredsedom Smeru-DS nepriniesla téma vládnych nominácií do štátnych podnikov.

Žiga upozornil, že zatiaľ sme svedkami len toho, že na tieto pozície dáva koalícia politických nominantov.

"Oni tu niečo pred voľbami hovorili, že nebudú meniť zákony. Vy ste si namaľovali programové vyhlásenie, ale realita je niekde úplne inde," pripomenul.

Heger ale oponoval, že zostávajú verní myšlienke výberových konaní aj na doteraz už obsadené posty.

"Dávame tam krízových manžérov, ktorí musia zistiť, kde všade sú chápadlá mafie," obraňoval postup koalície.

Ako to bude s hranicami

Podobne to vyzeralo aj v prípade ich postojov pri postupnom otváraní hraníc.

Šéf rezortu financií varoval, že hranice sú miesto, ktoré nám môže opäť priniesť pandémiu. Preto podľa neho nie je dôležité len to, aká je situácia v okolitých krajinách, ale aj to, ako majú tieto štáty garantované, že im nepríde človek z druhého konca sveta, ktorý môže byť nositeľom nakázy.

"Ak ste nositeľom, aj normálnym testom vieme COVID-19 zistiť až na piaty deň. Budeme preto čakať na rozhodnutie epidemiológov," vyhlásil.

Podpredseda Smeru-SD mu na druhej strane pripomenul, že vláda sa chcela pri svojom rozhodovaní riadiť aj najlepšími skúsenosťami z iných krajín. A tie okolité už svoje hranice minimálne čiastočne otvárajú-

"Neviem si predstaviť, ako bude fungovať režim, že do Rakúska môžete ísť, ale keď sa budete vracať na Slovensko, pôjdete do karantény," skonštatoval Žiga.

Trpké správy o zamestnanosti

S otváraním hraníc pritom súvisí aj reštartovanie ekonomiky, ktorá sa ocitá vo veľkej kríze. Potvrdil to aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Ten prvé čísla o náraste nezamestnanosti, ktoré postihujú len dva týždne koronakrízy, označil za trpké predjedlo pred hlavným chodom.

"Čísla Slovenska sa dostali medzi tri-štyri najhoršie v Európe. Treba sa začať pripravovať aj psychicky, že budeme musieť uvažovať o recesii v dvojcifernom čísle," odkázal politikom Kažimír.

Na rýchlejšie otváranie obchodov preto vládu vyzval aj Žiga. "Ak to neurobíme, na jeseň budeme mať závažné problémy," tvrdí.

Minister financií si je toho vedomý. Aj preto premiérovo priznal, že dôchodcovia sa nemusia dočkať 13. dôchodkov v takej výške, ako bolo pôvodne plánované.

"Budem musieť veľmi veľmi rozmýšľať, ako to spraviť. V tejto chvíli si to neviem predstaviť," pripustil Heger.

Nestihli ste túto časť relácie Na telo? Nájdete ju v našom bezplatnom archíve na Markíza Plus.

BRATISLAVA/markiza.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti