E. Kaliňák: Smer má veľa ľudí vo väzbe, ale bič plieska na konci

AUTOBUS_tvnoviny.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

V Na telo PLUS sa stretli „mladé pušky" - nový podpredseda Smer-SD E.Kaliňák (29) a poslanec OĽaNO a liberál A.Stančík (25).

V relácii Na telo plus sa dozviete:

  • čo povedal R. Fico E. Kaliňákovi o pití coly s J. Haščákom
  • Ako sa OĽaNO rozdelí pri hlasovaní o interrupčných návrhoch
  • Či si podľa E.Kaliňáka zasľúži bustu V.Biľak
  • Prečo je podľa E.Kaliňáka v poriadku poďakovať M.Jankovskej za dobrú robotu
  • čo Smer-SD považuje za Lex Blaha

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík neskrýva, že stretnutie predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom mu nevonia.

"Politik nemá čo s Haščákom diskutovať. Bola to zjavne chyba," vyhlásil na adresu lídra koaličného hnutia.

Kollár pritom nebol prvým vrcholovým politikom, ktorý sa s Haščákom stretol. V spise Gorila sa spomína dnes už legendárne pitie coly predsedu Smeru-SD Roberta Fica s týmto oligarchom.

Len nedávno zvolený podpredseda Smeru-SD Erik Kaliňák, synovec exministra vnútra Roberta Kaliňáka, pritom hovorí, že stretávanie sa politikov s oligarchami je neprijateľné. Podľa neho by mal Kollár voči sebe vyvodiť zodpovednosť.

Kaliňák o cole Fica s Haščákom: Je to detail

To ale v prípade mladého Kaliňáka neplatí tak celkom k spomínanej kauze Gorila. "Nezaznelo tam nič, čo by bolo trestné. (…) V Gorile sú zaujímavejšie veci, než to, či tam sedel pán Fico. To je detail," presviedča podpredseda smerákov.

S Jaroslavom Haščákom sa pritom spája aj meno bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorého Smer-SD podporoval pri jeho snahe o druhé funkčné obdobie.

"Smer-SD volil pána Trnku, lebo bol vtedy v opozícii a nie je úlohou žiadnej opozičnej strany, aby robila vládnej koalicii podporu, keď sú v nej vnútorné nezhody," bráni rozhodnutie svojich straníckych kolegov Erik Kaliňák.

Už v novembri by pritom mal parlament voliť nového generálneho prokurátora. Už dlhšie v tejto súvislosti rezonuje aj meno Daniela Lipšica. Stančík hovorí, že je to pre neho jeden z dobrých možných kandidátov.

"Tým, že Robert Fico povedal, že sa obáva, že to bude pán Lipšic, možno to bude aj dobrá voľba pre Slovensko," odkázal opozičnému šéfovi.

Je bodka za plagiátorskou kauzou plagiát?

Obaja začínajúci politici majú podobne ako ich stranícki lídri rozdielny pohľad na dva zákony, ktoré v týchto dňoch schvaľujú poslanci.

Podpredsedovi Smeru-SD sa nepáči návrh vysokoškolského zákona, ktorým chce dať koaličná štvorka symbolickú bodku za kauzou diplomových prác viacerých politikov.

"Ten zákon je rovnaký plagiát zákona, ktorý pripravila ešte pani Lubyová (exministerka školstva, pozn. red.). Zmenili sa tam iba dve zásadné veci. Jej zákon mal platiť aj retroaktívne, z tohto návrhu to vypadlo," skonštatoval Kaliňák.

Stančík hovorí, že nemá problém s tým, aby bolo možné odoberanie akademických titulov aj do minulosti. A to aj v prípade, že by sa to dotklo lídra OĽaNO Igora Matoviča.

Eri Kaliňák navyše protestuje aj proti zákonu z dielne vládnych poslancov, ktorým chcú označiť komunizmus za amorálny režim. "Pokladáme to za Lex Blaha," reaguje podpredseda Smeru-SD.

S ním ale ostro nesúhlasí poslanec OĽaNO. "Treba sa postaviť za to, že to, čo sa tu 40 rokov dialo, bolo výsledkom zločineckého režimu."

Stančík: Mám pochopenie pre konzervatívcov

V čom sa naopak názorovo k sebe blížia, to je otázka, či a ako riešiť interrupcie. Podpredseda Smeru-SD je presvedčený, že súčasná zákonná úprava je úplne dostatočná. Pripúšťa ale, že aj niektorí poslanci jeho strany návrh skupiny poslancov okolo Anny Záborskej podporia.

A problém nevidí ani v tom, keby v budúcnosti podporili aj podobný návrh ĽSNS. "Je to legitímna strana."

Porozumenie pre svojich konzervatívnych kolegov by mal v takomto prípade aj Stančík.

"Ja som proti tomu, aby sa hlasovalo s Kotlebovcami za akýkoľvek návrh. Chápem ale, že pre kresťansky založených ľudí je to otázka svedomia a nedá sa im inak," poznamenal.

Ako nakoniec skončí hlasovanie o Záborskej návrhu, si ale odhadnúť netrúfa.

"Záleží na politickej šikovnosti pani Záborskej, či sa jej podarí získať podporu," skonštatoval.

800 miliónov vs. 600-tisíc

Koalícia stále zo stola nedostala nielen interrupcie, ale ani otázku, ako to bolo s investovaním manželky premiéra do finančnej skupiny Arca. Napriek tomu Stančík stojí za Matovičom a jeho vysvetlenie mu zatiaľ stačí.

"Sú to súkromne zarobené, zdanené peniaze z podnikania," vyhlásil.

Erik Kaliňák ale hovorí, že Smeru-SD takéto konštatovanie ani zďaleka nestačí. Naznačuje, že argumenty predsedu vlády krívajú.

"Akékoľvek dostupné informácie hovoria, že to nie je možné. Alebo mal veľmi, veľmi špeciálny prístup tejto finančnej skupiny," tvrdí.

Zlyhanie Jankovskej? Nebola to jej práca

Už menej tvrdší prístup má ale podpredseda k nominantom Smeru-SD, ktorých v uplynulých týždňoch zadržala NAKA. Bráni sa tým, že pár individuálnych zlyhaní za 12 rokov vlády nie je veľa. A dodáva, že aj za ich vlády za mrežami skončili viacerí starostovia, ktorí kandidovali za Smer-SD.

"Nikdy to ale médiá nezaujímalo. A Smer si z toho nikdy nerobil vlastný úspech."

Problémom pre neho nie je ani poďakovanie Fica bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej len niekoľko mesiacov predtým, než skončila v putách.

"To, aké zlyhania boli v jej súkromnom živote, a čo všetko robilo mimo, to nebola jej práca, ktorou bola poverená. To bolo jej osobné zlyhanie. Ak bolo," vyhlásil.

Tieto slová ale pobúrili poslanca OĽaNO. Podľa neho to bola Kočnerova opička, ktorá z pozície svojej funkcie pre neho vybavovala veci.

"To bolo brutálne pokrivenie spravodlivosti. O tom sa nevedelo? Články o tom vychádzali už pred rokmi," odkázal Stančík.

Kaliňák ale kontruje a upozorňuje, že o vine nominantov Smeru-SD ešte nie je rozhodnuté.

„Bič plieska na konci. My máme veľa ľudí vo väzbe, ale o úspechoch sa môžeme rozprávať, ak budú právoplatne odsúdení."

Celú diskusiu si môžete pozrieť vo videu:


Debatu politikov si môžete vypočuť aj v podobe podcastu:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.