J. Naď: Je nepravdepodobné, že sa reštaurácie, kaviarne a fitká otvoria ešte pred Vianocami

Jaroslav Naď.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Minister obrany diskutoval v relácii Na telo s Richardom Rašim.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) je presvedčený, že celoplošné testovanie je spolu s ďalšími prijatými opatreniami tou správnou cestou, ako bojovať s pandémiou nového koronavírusu.

“Nijakou inou cestou nedokážeme zachytiť viac pozitívnych ľudí. Ak neurobíme žiadne opatrenia, tak sa to bude šíriť aj do iných štátov,” skonštatoval v relácii Na telo.

Zároveň prezradil, že jeho ministerstvo už dnes komunikuje s troma štátmi, ktoré majú záujem napodobniť tento slovenský experiment. O ktoré krajiny ide zatiaľ ale nepovedal.

ZÁZNAM DISKUSIE SI MÔŽETE POZRIEŤ TU.

Chcel Pelllegrini plošné testovanie?

Poslanec Hlasu-SD a niekdajší minister zdravotníctva Richard Raši v Na telo hovoril, že voči celoplošnému testovaniu majú tri základné námietky. Podľa neho totiž vláda použila testy, ktoré nie sú určené na takýto typ testovania.

Rovnako majú pochybnosti, či bola zabezpečená dostatočná bezpečnosť ľudí, ktorí išli na testovanie, ako aj tých, ktorí testovanie robili.

Na margo slov niekdajšieho premiéra Petra Pellegriniho (Hlas-SD), ktorý v marci hovoril o podobnom projekte, dnes Raši tvrdí, že nemal na mysli celoplošné testovanie.

Pellegrini pritom hovoril toto: „Akonáhle sa začne šíriť vírus nekontrolovateľne – z človeka na človeka, bez toho, aby mohol byť v Taliansku, mal nejakých príbuzných alebo sa stretol s chorým – vtedy budeme musieť pristúpiť aj k plošnému testovaniu.”

Naď pripustil nepresnosti

Šéf rezortu obrany sa vyjadril aj k tomu, prečo tento víkend prebieha testovanie vo všetkých okresoch, kde bola pred týždňom pozitivita vyššia ako 0,7 percenta. Podľa neho niektoré samosprávy žiadali, aby toto číslo bolo ešte nižšie. Matematik Richard Kollár podľa Naďa navrhoval 0,8 až 1 percento.

“Mali sme k tomu debatu na vláde aj na ústrednom krízovom štábe. Ani jeden človek nebol proti tomu, aby to bolo 0,7 percenta,” skonštatoval.

Na druhej strane pripustil, že na niektorých odberových miestach mohlo prísť k odchylke v prípade, že sa testy nevyhodnocovali pri teplote aspoň 15 stupňov Celzia. Raši aj preto trvá na tom, že pozitívni ľudia mali byť vzápätí pretestovaní aj PCR testami, aby sa vylúčil akýkoľvek omyl.

Bude vás zaujímať: V diváckych otázkach Raši vysvetľoval, prečo ako lekár nepomáhal pri celoplošnom testovaní.

“Nie samotné testovanie alebo obmedzenie mobility prináša lepšie čísla,” dodal poslanec Hlasu-SD.

A zatiaľ čo sa koalícia sporí s opozíciou o výsledky súčasného celoplošného testovania, nielen premiér Igor Matovič (OĽaNO), ale aj minister obrany už pripustil, že do konca roka sa tento projekt ešte zopakuje. Na druhej strane je ale podľa Naďa nepravdepodobné, že sa zatvorené reštaurácie, kaviarne či fitnesscentrá otvoria ešte pred Vianocami.

Raši o Očistci: O ničom som nepočul

Obaja politici sa nezhodli ani pri ďalšej veľkej téme tohto týždňa. Raši ako niekdajší dlhoročný politik Smeru-SD dnes odmieta spájanie predstaviteľov Hlasu-SD s akciou NAKA - Očistec, pri ktorej boli zadržaní poprední bývalí členovia vedenia polície, vrátane exprezidenta zboru Tibora Gašpara.

“Peter Pellegrini ako poverený minister vnútra oznámil, že pán Gašpar odchádza. Keď Peter Pellegrini nastúpil ako premiér, polícia mala rozviazané ruky,” tvrdí Raši.

Zároveň vyhlásil, že nikto zo zadržaných nebol Pellegriniho nominant ani priateľ. “O ničom takom som nepočul. Ani nikto zo strany Hlas-SD nemal túto vedomosť,” dodáva na margo informácií, pre ktoré mali byť títo ľudia zadržaní.

Minister obrany poznamenal, že politici Smeru-SD a Hlasu-SD sú preto tak zaskočení, lebo nečakali, že po 12 rokoch ich vlády sa budú diať takéto veci. Podľa Naďa je to dôkaz, že polícia má naozaj rozviazané ruky.


Ak si chcete vypočuť tento diel relácie Na telo ako podcast, kliknite tu:

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michal Kovačič

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.