Ste za predčasné voľby? Agentúra Focus zisťovala, koľko ľudí si želá referendum

Jozef Pročko (OĽANO).
Zdroj: TASR

Najväčšiu podporu referendu vyjadrili voliči kotlebovcov.

Opozičná strana Petra Pellegriniho spustila na webe anketu o predčasných voľbách. Zdôvodnil to tým, že chce, aby ľudia konečne vyjadrili názor na súčasnú vládu. Agentúra Focus pre reláciu Na telo zisťovala, koľko ľudí si referendum o predčasných voľbách želá a podporovatelia ktorých politických strán ho vítajú najviac.

Spomedzi celej populácie by určite chcelo referendum 28,5 percenta opýtaných. Skôr za je presná štvrtina opýtaných, skôr proti je 17,5 percenta a určite proti je 22,4 percenta. Odpovedať nevedelo 6,6 percenta respondentov.


Najväčšiu podporu vyjadrili voliči kotlebovcov

Ako sú na tom voliči jednotlivých politických strán? Najmenšiu podporu referendu vyjadrujú voliči OĽaNO. Z nich je za len 1,9 percenta opýtaných. Určite proti sú takmer tri štvrtiny respondentov.

Naopak, najväčšiu podporu referenda vyjadrili voliči ĽS NS. Z nich by referendum chcelo 65,5 percenta. Proti sú len štyri percentá respondentov.

Vyše 56 percenta podporovateľov strany Hlas si určite želá referendum a proti je len 2,4 percenta. Vyše polovica voličov Smeru je za referendum a proti je 7,7 percenta opýtaných.

Z voličov vládnej strany Sme rodina by referendum určite podporilo 16,8 percenta a určite proti by bolo 38,9 percenta.

O čo si menšia podpora referenda je u voličov strany SaS. Z nichy by za referendum hlasovalo 13,1 percenta a proti je vyše tretina opýtaných.

Najmenšiu podporu referenda spomedzi voličov parlamentných strán vyjadrili voliči strany Za ľudí. Z nich by tento návrh nepodporil ani jeden z opýtaných. Skôr za by však bola už pätina opýtaných. Určite proti je viac ako polovica voličov kiskovcov.

Spomedzi voličov mimoparlamentného Progresívneho Slovenska by za referendum hlasovalo vyše 17 percent. Podobne sú na tom aj voliči KDH. Z voličov SMK-MKP by referendum podporila vyše tretina opýtaných.

Voliči vládnej koalície referendum odmietajú

Agentúra Focus zisťovala aj, aká je nálada medzi voličmi jednotlivých blokov strán. Voliči všetkých štyroch koaličných strán, teda OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí vyjadrili referendu slabú podporu. Len vyše 7 percent z nich by chcelo referendum za predčasné voľby. Určite by proti by bola viac ako polovica respondentov.

Naopak, najväčšiu podporu referendu vyjadrili voliči súčasnej parlamentej opozícii, teda strán Smer, ĽS NS, Hlas. Z nich by referendum chcelo 57,3 percenta respondentov.

Agentúra Focus realizovala prieskum v dňoch 18. až 25. novembra na vzorke 1004 respondentov. Odpovedali na otázku: Niektorí opoziční politici vyhlásili, že zvažujú zber podpisov na vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách? Ste za alebo proti tomu, aby sa konalo referendum o predčasných parlamentných voľbách?

Kompletné výsledky prieskumu si môžete pozrieť vo videu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prieskum focus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.