Budeme po očkovaní slobodní od rúšok? Krčméry varuje, že tretina zaočkovaných nebude stačiť

Ak sa nezaočkuje dostatočný počet ľudí, musíme sa pripraviť na ďalšie tvrdé opatrenia.

V relácii Na telo plus diskutovali o novej vakcíne proti koronavírusu minister zdravotníctva Marek Krajčí a infektológovia Pavol Jarčuška a Vladimír Krčméry. Prvé skupiny obyvateľov sa k očkovaniu dostanú na Slovensku koncom januára.

Michal Kovačič kládol hosťom najmä vaše, divácke otázky. Viacerí ste sa pýtali, či po očkovaní už nebudeme musieť nosiť rúška a obmedzovať sa.

„Definitívne stanovisko dáme krátko po očkovaní, keď budeme mať odpoveď na otázku, či ten, kto je bezpečný pre seba, je bezpečný aj pre iných. Zdá sa ale, že budeme môcť vo verejných priestoroch rúška zahodiť," povedal Jarčuška.

Infektológ Krčméry varuje, že na elimináciu vírusu nebude stačiť tretina zaočkovaných. „Ked budeme mať zaočkovaných 30 percent, tak budeme musieť s koronavírusom žiť a chátrať. Keď bude zaočkovaných 70 percent, môže dojsť k scenáru uvoľnovania. Je veľmi dôležité, aby sme to odkomunikovali pravdivo. Máme skúsenosť s desiatimi povinnými vakcínami. Efekt je ten, že v populácii nevidíme veľa chorôb," vyhlásil Krčméry.

Ak sa nezaočkuje dostatočný počet ľudí, musíme sa podľa Krčméryho pripraviť na ďalšie tvrdé opatrenia a zatváranie ekonomiky a škôl.

Celú pasáž o rúškach po vakcinácii nájdete v relácii Na telo plus po 48. minúte:


Všetky relácie Na telo plus si môžete pozrieť TU.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.