Pellegrinimu sa nepáči testovanie všetkých občanov, no bude tam zbierať podpisy na referendum

Spolu s Máriou Kolíkovou boli hosťami relácie Na telo.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) naznačila, že vláda pristúpi k plošnému testovaniu Slovenska. Nemuselo by sa však uskutočniť len počas víkendu ako pôvodne presadzoval premiér Igor Matovič (OĽaNO), uviedla v relácii Na telo, v ktorej bola hosťkou spolu s Petrom Pellegrinim (Hlas-SD).

CELÝ ZÁZNAM RELÁCIE NÁJDETE TU

Fakt, že ani po takmer týždni vláda nedokázala predstaviť definitívne riešenie, ako by malo testovanie vyzerať, odôvodňuje tým, že treba urobiť dobré rozhodnutia a tie si vyžadujú čas.

„Hlavná debata je, čo to bude znamenať v rámci územia Slovenskej republiky. Sú k tomu rôzne prístupy," skonštatovala.

Testovanie rozložené na viac dní

Aj preto hovorí, že v rámci koalície je debata, či by sa mal pretestovať každý okres alebo nie. V čom je ale dohoda v rámci vládnych strán, to je zrejme spôsob plošného testovania.

„Nebudeme nútiť ľudí, aby sa pretestovali len cez dva dni. Zámer je, aby to bolo zvládnuteľné," vyhlásila.

Expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) si myslí, že odkladanie rozhodnutia je prejavom absolútnej nemohúcnosti vládnej štvorky.

„Dnes vyhnať ľudí, ktorí sú doma, aby sa stretli v uliciach, to by bol hazard so životmi. Ak chce ale vláda pristúpiť k cielenému pretestovaniu, to môže byť v poriadku," skonštatoval.


Referendum počas testovania

Ak vláda spraví celoplošné testovanie na nový koronavírus naraz na celom Slovensku počas jedného víkendu, expremiér Peter Pellegrini a jeho strana zrejme budú počas toho zbierať podpisy na referendum za predčasné voľby. Hovorí, že ak vláda spraví testovanie takýmto spôsobom, majú právo nechať ľudí stojacich v radoch na test vyjadriť sa, či chcú predčasné voľby.

Kolíková reagovala, že ak to ako expremiér urobí, bude to hrubé podkopávanie dôvery v štát, čo v tejto situácii nikomu nepomôže. Hovorí o zneužívaní situácie. Poukázala na vážnosť situácie s pandémiou aj na to, že sa vláda snaží prijať rozumné riešenie.

Pellegrini ozrejmil, že k zberu podpisov počas testovania nepristúpia, ak vláda prijme rozumný kompromis, napríklad testovanie najpostihnutejších regiónov a podobne. V takomto prípade to podľa vlastných slov nedovolí zneužívať na politický boj. Hovorí o "chúťkach premiéra" a pochybuje, či ešte Igor Matovič (OĽANO) zvláda riadenie krajiny.

Pellegrini by protesty nezrušil

Kolíková je ale presvedčená, že kombinovať testovanie a primeraný lockdown dáva zmysel. Zároveň kritizovala opozíciu, ktorej sa nepozdáva nedávne predĺženie núdzového stavu.

„Je tu napádanie krokov vlády bez ohľadu na to, k čomu to vedie," upozornila.

Hostia relácie odpovedali aj na divácke vaše otázky. Video nájdete tu.

Šéfka rezortu spravodlivosti tiež pripomenula pouličné protesty za účasti opozičných politikov, kde sa nedodržiavali bezpečnostné opatrenia.

„Keď je viac ľudí pokope a nepoužívajú ochranné prostriedky, je jasné, že sa to šíri," odkázala Kolíková.

Pellegrini napriek tomu tvrdí, že ak by bol premiérom on, demonštrácie by nezakazoval. "Určite by som voči nim nezakročil. Vláda bojuje s vlastnými ľuďmi," povedal bývalý premiér.

Reláciu si môžete vypočuť aj formou podcastu tu:

Po skončení relácie bol stav ankety 46 percent pre Máriu Kolíkovú a 54 percent pre Petra Pellegriniho. Hlasovať môžete aj ďalej.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michal Kovačič

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.