M. Krajčí: Seniorov nad 85 rokov chceme očkovať už o týždeň, mladí by mali prísť na rad v marci

Joe Biden
Joe Biden Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťami Na telo Plus o očkovaní a testovaní boli okrem mnistra zdravotníctva aj lekári Peter Visolajský a Peter Sabaka.

Prečítajte si tiež:

Celú reláciu si pozrite vo videu:


Zatiaľ čo v Českej republike už starší ľudia stoja v radách na očkovanie, na Slovensku to tak stále nie je. Tento týždeň odštartovala ich vakcinácia, ale len v domovoch seniorov. Minister zdravotníctva však avizuje, že sa to čoskoro zmení.


„Je možné, že začiatkom budúceho týždňa alebo už koncom tohto týždňa sa pre nich otvoria niektoré okresy,“ vysvetľuje Marek Krajčí.


Pravidlá, kto bude mať prednosť, sú dve: vek a diagnózy. „Začneme 85+, aby nám systém neskolaboval a dlho sa nečakalo. A potom bude nasledovať 75+ a 65-roční.“


Lekár Peter Sabaka dodáva, že kľúčový bude popritom aj zdravotný stav.„Najrizikovejší sú ľudia s cukrovkou, následne tí s obezitou a potom so srdcovo-cievnymi ochoreniami,“ vysvetľuje infektológ z bratislavských Kramárov.


Bežná populácia by mala podľa výpočtov ministerstva zdravotníctva prísť na rad koncom zimy. Prví mladí a zdraví ľudia by podľa Mareka Krajčího mohli byť zaočkovaní na začiatku marca.


„Ak nám príde vakcína od Astra Zeneca, výpočty hovoria, že by to tak malo ísť,“ hovorí.


Všetci traja hostia Na telo plus pritom veria, že počas prázdnin by mohlo už prísť citeľné uvoľnenie opatrení. „Toto leto by malo vyzerať aspoň tak ako to minuloročné,“ hovorí pediater Peter Visolajský.


Na dovolenku za hranice je však podľa ministra zdravotníctva jediná istá priepustka. „Určite ten, kto bude zaočkovaný, cestovať bude môcť,“ hovorí Marek Krajčí.


Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti