Takmer 80 percent ľudí je rozhodnutých dať sa zaočkovať alebo to zvažuje, ukázal prieskum

Vymakané telo
Zdroj: TASR/AP

Negatívny postoj malo takmer 19 percent opýtaných.

Takmer 40 percent ľudí je rozhodnutých dať sa zaočkovať proti novému koronavírusu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre diskusnú reláciu Na telo.

Respondenti odpovedali na otázku: K dispozícii je už vakcína proti koronavírusu. Ktoré z nasledujúcich tvrdení najlepšie vystihuje váš postoj k tomu, či sa dáte zaočkovať proti koronavírusu? Oslovení si mohli vybrať zo štyroch typov odpovedí.

Na otázku „Určite sa dám zaočkovať hneď, ako to bude možné" kladne odpovedalo 39,6 percenta opýtaných. Druhú možnosť „Nie som proti očkovaniu, ale momentálne váham, či sa dať alebo nedať zaočkovať" si vybralo 38,5 percenta ľudí.

Zdroj: TV Markíza

Celkom 18,9 percenta oslovených potvrdilo negatívny postoj k očkovaniu v možnosti „Som jednoznačne proti tomuto očkovaniu, určite sa nedám zaočkovať". Tri percentá respondentov nevedelo odpovedať. 

Čo všetko debate Erika Tomáša a Juraja Šeligu odznelo, si môžete prečítať tu.

Postoj voličov strán k očkovaniu

Najpozitívnejší postoj k očkovaniu proti COVID-19 majú voliči neparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Z ich elektorátu sa pôjde zaočkovať 64,3 percenta opýtaných v prieskume. O percento menšiu podporu vyjadrili voliči OĽaNO. Tretí v poradí sú podporovatelia strany Sloboda a Solidarita so 60,6 percentami. 

Naopak, najväčší odporcovia očkovania sú voliči opozičných parlamentných strán ĽSNS a Smer-SD a neparlamentnej SMK-MKP. V prípade kotlebovcov má negatívny postoj voči očkovaniu 61,9, pri sociálnych demokratov 34,9 a maďarskej koalície 28,5 percenta ľudí.

Prieskum uskutočnila agentúra Focus od 12. do 19. januára na vzorke 1 005 respondentov starších ako 18 rokov.

Detailné názory voličov jednotlivých politických strán nájdete v priloženom videu.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Focus

Dôležité udalosti