PRIESKUM: Ktorej vakcíne Slováci najviac dôverujú? Dvom výraznejšie viac ako ostatným

Ochrnuta tvar Nikoleta KOMPLET_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Prieskum robila agentúra Focus pre TV Markíza.

Ako vo svete, tak aj na Slovensku je očkovanie obrovskou témou. Dôkazom sú aj posledné dni, kedy spoločnosť, ale aj koalíciu rozdeľuje nákup zatiaľ neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V. Ľudí sme sa preto pomocou agentúry Focus opýtali, do akej miery dôverujú jednotlivým vakcínam.

Z prieskumu najlepšie vyšla americko-nemecká vakcína Pfizer/BioNTech, ktorá je prijateľná pre 55 percent opýtaných, naopak nedôveruje jej cez 35 percent respondentov. Tesne za ňou sa umiestnil spomínaný Sputnik V. Ruskej vakcíne dôveruje 53 percent ľudí, nedôvera je podobná ako pri Pfizere.

Na telo: Naď nevylučuje výmenu Matoviča. Rozhodnúť môže Kollár

Väčšiu dôveru ako nedôveru požíva ešte americká Moderna. Švédsko-britskej vakcíne AstraZeneca, s ktorou majú problém viaceré európske štáty a u nás ňou zaočkovali väčšinu učiteľov, dôveruje cez 42 percent opýtaných, no nedôveruje takmer 47 percent.

Do prieskumu sme zahrnuli aj nové vakcíny, ktoré by sa v krátkom čase mohli začať používať na Slovensku, ako napríklad americké vakcíny Johnson & Johnson alebo Novovax. Pri nich sa dôvera drží na 30 percentách a nedôvera na 50. Vyššie percento ľudí však nevedelo odpovedať, keďže ich nepoznajú.

Kompletné výsledky prieskumu nájdete v priloženom videu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.