Kolíková: Trojkoalíciu by som nepodporila. SaS torpéduje rokovania, reaguje Budaj

Richard Raši, Máriá Kolíková a Ján Budaj v relácii Na telo s Michalom Kovačičom.
Richard Raši, Máriá Kolíková a Ján Budaj v relácii Na telo s Michalom Kovačičom. Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Hosťami relácie Na telo boli Richard Raši, Máriá Kolíková a Ján Budaj.

Ak by vznikla trojkoalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí tak, ako to včera navrhol vo svojom statuse na facebooku premiér Igor Matovič (OĽaNO), nemôže počítať s podporou dnes už exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí.)

"Nebola by som v takej vláde. A nepodporila by som takúto vládu," vyhlásila rezolútne v relácii Na telo.


Napriek týmto tvrdým slovám a faktu, že koaličná kríza sa ťahá už niekoľko týždňov, Kolíková verí, že to zvládnu. Aj preto pripúšťa, že by strana Za ľudí podporila vytvorenie funkcie vicepremiéra pre boj s korupciou, ktorú by mohol obsadiť práve líder OĽaNO.

"Je na mieste, aby sme sa o tejto požiadavke slušne rozprávali," skonštatovala.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) však stále nie je isté, či takáto funkcia reálne vznikne. Tvrdí, že zatiaľ ide len o chýr.

Pozrite si tiež divácke otázky: M. Kolíková prezradila, kedy by sme sa mohli dozvedieť výsledky vyšetrovania smrti M. Lučanského

"Je to funkcia, ktoré nie je vytvorená. Nikto to nepredložil koaličnej rade ako nejakú predstavu," reagoval v Na telo.

Zároveň ale šéf envirorezortu na margo koaličnej krízy dodal, že tým, že toto je vláda neskúsených politikov, dáva si niekedy aj vlastný gól.

Budaj: Vláda so Sulíkom? Nie je to vylúčené

O rokovanie však stráca záujem jeden z koaličných partnerov - SaS, ktorej predseda Richard Sulík na sobotňajšie rokovanie lídrov vládnych strán poslal len pozorovateľku - šéfku poslaneckého klubu SaS Annu Zemanovú.

Budaj takýto postoj v Na telo skritizoval. Podľa neho Sulíkovci torpédujú rokovania. Aj preto stojí na strane premiéra, ktorý chce údajne podať demisiu až v momente, keď bude úplne jasné všetko ohľadne zrekonštruovaného vládneho kabinetu.

"Hrozí stav nedohody a premiér Matovič má pozíciu na to, aby dohodu vytváral," poznamenal.

Podľa neho by ale Richard Sulík a Igor Matovič nemali sedieť v jednom úrade. "Ich spolupráca je problematická. Možno sa na to malo myslieť skôr."

Napriek tomu ale v rubrike ÁNO/NIE nezavrhol možnosť, že Sulík by mohol byť vo vláde aj po jej rekonštrukcii. "Nie je to vylúčené," odpovedal.

Raši: Vláda funguje aj v demisii

Podpredseda opozičného Hlasu-SD Richard Raši ale pripomína, že ak by Matovič a s ním aj jeho vláda dali demisiu, žiadne bezvládie nehrozí. Tento argument často používajú pritom práve politici OĽaNO.

"Ak by vláda podala demisiu, nič sa nedeje. Naďalej plní svoje úlohy naplno aj v demisii," pripomenul.

Čo mu však prekáža oveľa viac je skutočnosť, že kvôli koaličným šarvátkam, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na týždeň prerušil marcovú schôdzu.

Podpredseda Hlasu-SD upozorňuje, že poslanci majú na stole viaceré dôležitých zákonov, ktoré majú pomôcť riešičť dopady pandémie.

Na konci relácie bol výsledok hlasovania 26 percent pre Áno a 74 percent pre Nie. Odpovedať môžete aj naďalej.

Máte radi podcasty? Aktuálnu časť relácie Na telo si môžete vypočuť tu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Michal Kovačič

Dôležité udalosti