Heger: Ak čísla pôjdu dole, uvažujeme aj nad rýchlejším uvoľňovaním

Eduard Heger v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Pri prvom uvoľnení bude platiť jedno jasné pravdilo: otvoriť sa môže tam, kde sa dajú nosiť respirátory.

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v relácii Na telo priniesol ľuďom dobré správy.

Ako už skôr avizoval, budúci týždeň sa definitívne rozhodne, či a ktoré služby a obchodné prevádzky otvoria po mesiacoch svoje brány.


Aby odstránila vláda mnohé otázniky, ktoré verejnosť v tejto súvislosti má, mali by platiť jednoduché pravidlá. Ponovom by malo platiť, že sa otvoria všetky priestory, kde si ľudia nedávajú dole respirátory a zároveň bude dodržaný počet zákazníkov na určité metre štvorcové.

Premiér navyše nevylúčil, že by sme sa mohli dočkať skôr aj ďalšieho kola uvoľňovania. Napríklad aj reštauračných terás. Upozorňuje ale, že pre takýto krok, musí byť splnená základná vec.

Bude vás zaujímať: Podľa COVID automatu by sme mohli uvoľňovať hneď dva týždne po sebe. Takto by to vyzeralo

„Rozmýšľame o tom, že ak pôjdu čísla dole, mohli by sme uvoľňovať aj rýchlejšie,“ skonštatoval.

Zároveň Heger prisľúbil aj ďalšiu finančnú pomoc tým, ktorí strádajú pod ťarchou pandémie.

„Teraz je ten správny čas, kedy ekonomike pomáhať. Na tento rok máme nevyčerpaných 2,5 miliardy eur z eurofondov,“ poznamenal.

Heger vidí u Matoviča podtón starých sporov

Kde sa ale šéf vládneho kabinetu viac vyhýbal jasnej odpovedi, to sú zahraničné cesty jeho predchodcu a dnešného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) kvôli ruskej neregistrovanej vakcíne Sputnik V.

Premiér síce skritizoval, že na rokovaniach v Rusku a Maďarsku neboli prítomní zástupcovia slovenských ambasád, podľa neho ale chce Matovič ukončiť to, čo rozbehol.

V relácii sme priniesli aj výsledky prieskumu preferencií. Nájdete ich tu: OĽANO opäť klesli preferencie, do parlamentu by sa dostala aj nová strana

Heger tvrdí, že Matovičov status, v ktorom neznámych ľudí nazval idiotmi, neboli mierené na vedenie Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠUKL).

„Nebol by som prekvapený, keby tam bol podtón toho sporu, ktorý tu predbiehal predtým. Myslím si, že myslel koaličných partnerov,“ reagoval nakoniec po niekoľkých minútach premiér.

Opäť problém so striekačkami

Predseda vlády zároveň prisľúbil, že bude okamžite riešiť problém, na ktorý upozornil šéf zdravotníckeho odboru v bratislavskom kraji Tomáš Szalay.

Podľa neho by totiž štát mohol dodávať striekačky, ktorým je možné očkovať miesto desiatich až dvanásť dávok. Napriek tomu takéto striekačky dodáva len v obmedzených množstvách, hoci ich vyrába slovenská firma.

„Potrebujeme zabezpečiť čo najvyšší komfort. Dôležitá je spolupráca štátu a samosprávy,“ dodal šéf vládneho kabinetu.

Zároveň v rubrike ÁNO/NIE skonštatoval, že ak keď na neho príde rad, určite bude zvažovať aj očkovanie vakcínou AstraZeneca, ktorej sa mnohí ľudia v súčasnosti obávajú.

Ak máte radi podcasty, reláciu si môžete vypočuť tu:

Presvedčil vás Eduard Heger? Na konci relácie bol stav ankety 29 percent pre áno a 71 percent pre nie. Hlasovať môžete aj naďalej:


BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Michal Kovačič

Dôležité udalosti