Očkovanie je bezpečné pre tehotné aj dojčiace ženy, povedal lekár Sabaka v Na telo plus

Peter Sabaka.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Reakciu na AstraZenecu môžu spôsobiť aj protilátky po prekonaní COVID-u.

Hosťami relácie Na telo plus boli infektológ Peter Sabaka a epidemiológ Vladimír Krčméry. Vysvetľovali, prečo môže vakcína od AstraZenecy veľmi zriedkavo spôsobiť krvné zrazeniny.

Krčméry uviedol, že jedným z rizikových faktorov môže byť hormonálna antikoncepcia, ktorá môže spôsobiť trombózu aj bez vakcíny. Druhý faktor je však taký, ktorý človek nedokáže odhaliť voľným okom a to je prítomnosť protilátok na adenovírusu v tele. Mnoho mladých ľudí prekonalo COVID-19 prekonať bez akýchkoľvek príznakov a teda v ojedinelých prípadoch môžu mať prítomné protilátky na adenovírus. Keď si dajú adenovírusovú vakcínu, môže to spôsobiť imunitnú reakciu vo forme krvných zrazenín. Najlepšie je preto ísť pred očkovaním na test na protilátky.

Tehotné a dojčiace ženy by sa podľa odborníkov vakcíny nemali báť. Neboli dokázané žiadne nežiaduce účinky na plod ani dieťa. Lekár Sabaka navyše dodal, že ak tehotná žena dostane COVID-19, šanca, že skončí na umelej pľúcnej ventilácii je rovnaká ako u 60-ročného muža.

„Riziko, že tehotná žena zomrie na covid, alebo bude mať trvalé následky, alebo predčasný pôrod je vyššia ako riziko trombóz po očkovaní,“ dodal Sabaka. Ak sa tehotné ženy nestretávajú s cudzími ľuďmi a ani ich partneri nie sú vystavení riziku nákazy, očkovanie môžu odložiť.

Tejto téme sa hostia venovali vo videu od 5:48:

Všetky epizódy relácie Na telo plus si môžete pozrieť TU.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vladimír Krčméry

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.