Kolíková: Núdzový stav môže byť zrušený skôr, než o ňom bude rozhodovať parlament

Richard Raši a Mária Kolíková v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Podľa nej by mal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) už čoskoro predstaviť tzv. pandemický zákon.

Slováci by sa mohli čoskoro už dočkať nielen otvorených obchodov, ale aj zrušenia núdzového stavu. V relácii Na telo to skonštatovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

"Predpokladám, že núdzový stav bude zrušený skôr, ako by o ňom mal rozhodovať parlament," poznamenala.

Podľa nej by mal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) už čoskoro predstaviť tzv. pandemický zákon. Ten by mal ponovom riešiť aj otázku núdzového stavu.

"Bolo by dobré, keby sme ho už mali. (…) Je to ale zákon, ktorý by mal ale prejsť aspoň skráteným legislatívnym konaním," vyhlásila.

Núdzový stav kritizuje predovšetkým opozícia, podľa ktorej ho vláda udržuje len preto, že sa obáva demonštrácii nespokojných ľudí.

"Núdzový stav vyvoláva zbytočné napätie," povedal v Na telo podpredseda Hlasu-SD Richard Raši.

Šéfka rezortu spravodlivosti opozičného politika ale uistila, že situácia sa zmení a prípadne protesty budú určite umožnené.

Pozrite si aj zostrih z Televíznych novín


Hlas sa ku kolúznej väzbe stavia vyhýbavo

Obaja hostia sa v Na telo dotkli aj aktuálnej témy - kolúznej väzby. Tá spôsobila napätie medzi Kolíkovou a Sme rodina. Hnutie Borisa Kollára totiž kritizuje návrh ministerstva spravodlivosti a do parlamentu predložilo preto vlastný návrh, ako túto otázku riešiť.

Kolíkovej sa nepáči, že v niektorých prípadoch by mala kolúzna väzba trvať maximálne tri mesiace. Upozorňuje, že niektoré úkony musia kompetentné orgány opakovať.

Zároveň odmietla, že by v slovenských väzniciach sedelo prehnane veľa ľudí v kolúznej väzbe. Momentálne je ich podľa ministerky deväť.

"Najvyšší podiel ľudí vo väzbe sú na prvé obdobie - tri až šesť mesiacov," dodala.

Raši nechcel povedať, či poslanci okolo Petra Pellegriniho podporia návrh Sme rodina alebo rezortný návrh.

"Vidíme to ako problém medzi dvoma koaličnými stranami. My sa vyjadríme k tomu návrhu, ktorý príde ako definitívny," reagoval.

Kolíková kritizuje opozíciu za výroky k očkovaniu

Na čom sa ale obaja zhodli je, že informačná kampaň k očkovaniu proti novému koronavírusu musí byť väčšia. Kolíková ale upozornila aj na to, že pod nevôľu niektorých občanov sa podpisuje aj iný faktor.

"Prístup viacerých opozičných politikov nepriniesol nič dobré, aby bola vyššia dôvera k vakcínam," pripomenula.

Podľa podpredsedu Hlasu-SD by mohlo pomôcť, keby sa spustilo aj očkovanie ruskou neregistrovanou vakcínou Sputnik V. Ako vyplýva z prieskumu agentúry FOCUS pre Na telo, takých ľudí je takmer 90-tisíc.

Na konci relácie bol presvedčivejší Richard Raši, hlas mu dalo 61 percent divákov, ministerka Mária Kolíková získala podporu 39 percent ľudí.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.