Zažehnaná koaličná kríza? Rodí sa kompromis, tvrdí Bittó Cigániková

G. Gyimesi, J. Bittó Cigániková, M. Šutaj Eštok.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Zároveň poznamenala, že by nemala nič proti tomu, aby sa hlasovanie o kolúznej väzbe odložilo až na júnovú schôdzu.

Spor medzi koaličnou stranou Sme rodina a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) o kolúznej väzbe by mohol byť už čoskoro minulosťou.

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková v relácii Na telo skonštatovala, že sa rodí kompromisný návrh. Zároveň poznamenala, že by nemala nič proti tomu, aby sa hlasovanie v tejto otázke odložilo až na júnovú schôdzu národnej rady.

Prečítajte si aj: Je pán Matovič dobrý minister financií? Odpovedajú traja pozvaní hostia

Poslanec OĽaNO György Gyimesi nechcel povedať, na koho stranu by sa hnutie Igora Matoviča pridalo, ak by sa dohoda medzi Kollárovcami a šéfkou rezortu spravodlivosti nezdarila.

"Je to spor Sme rodina a pani ministerky Kolíkovej. My sa snažíme držať bokom," skonštatoval.

Podľa neho sa však všetci vo vládnej štvorke zhodujú v tom, že sa musí dĺžka kolúznej väzbe revidovať smerom nadol.

Gyimesi naznačil, že čas na dohodu by koalícia mohla nájsť aj tak, že by parlament posunul návrh Sme rodina, o ktorom sa má hlasovať už v utorok, posunul do druhého čítania, kde by sa následne mohol dopracovať.

Zároveň vyhlásil, že hoci viacerí poslanci OĽaNO stále majú nezodpovedané niektoré otázky ohľadne obchodovej Kolíkovej rodinnej firmy, za ktoré ju chceli opozižné sily odvolávať, ich hnutie už touto cestou nepôjde.

"Nepredpokladám, že by z poslaneckého klubu OĽaNO prišiel návrh na odvolanie pani ministerky Kolíkovej."

Poslanec Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok naznačil, že ich strana je pripravená podporiť aj návrh, s ktorým prišla Sme rodina.

"Vyrušuje ma, že pani ministerka sa nedrží faktov. Rozumiem preto návrhu, s ktorým prišiel Boris Kollár," odkázal.

Bitka o detské príplatky

Reč v Na telo sa zvrtla aj na snahu finančne prilepšiť rodinám s nezaopatretnými deťmi. Hlas-SD chcel plošne takto rozdať jednorázovo na každé dieťa 300 eur.

Tu je zostrih relácie


Šutaj Eštók skritizoval koalíciu, že ich iniciatívu odmietli a miesto toho prišli s návrhom, ktoré vyplatí finančnú pomoc len úzkej skupiny občanov.

Bittó Cigániková pripomenula, že SaS už skôr prišla s návrhom, aby sa prídavky na deti zvyšovali postupne vždy o 10 percent. Zároveň návrh Hlasu-SD označila za populistický.

"Tak, ako je Hlas-SD "fejkovou" sociálnou demokraciou, predložili do parlamentu "fejkový" návrh," doplnil Gyimesi.

SaS chce vidieť konkrétny návrh od Matoviča

Kde však koalícia zatiaľ stále dohodu nemá, to je návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na zvýšenie výdavkov v štátnom rozpočte o 3,5 miliardy eur. To zatiaľ odmieta koaličná SaS.

"Chceme si počkať na návrh ako taký. Miliarda z toho sa netýka Covid-u. Poďme sa baviť o tom, ktoré položky áno a ktoré nie. Je tam napríklad niekoľko desiatok miliónov eur, ktoré už boli vyčlenené v rozpočte," upozornila Bittó Cigániková.

Poslanec OĽaNO ale hovorí, že drvivá väčšina zmeny výdavkov v rozpočte už boli v parlamente schválené. Podľa neho nové výdavky sa dajú zaplatiť z miliárd, ktoré mala vláda ušetriť vďaka lepšiemu hospodáreniu v minulom roku, než boli pôvodné predpoklady.

Šutaj Eštók to ale odmieta a tvrdí, že sa kabinet Eduarda Hegera (OĽaNO) plánuje vydať tzv. gréckou cestou a nadmerne zadlžovať krajinu.

Sulík už vie, že sa môže nakaziť

V rubrike ÁNO/NIE politici tiež prezradili zaujímavé novinky. Od Jany Bittó Cigánikovej sa tak diváci dozvedeli aj to, že jej stranícky šéf Richard Sulík si už nemyslí, že je nenakaziteľný koronavírusom ako tvrdil ešte nedávno.

"Bavila som sa o tom aj s pánom Sulíkom a nemyslí si to už ani on," vyhlásila.

György Gyimesi zase verí, že keď sa už bude dať očkovať neregistrovanou vakcínou Sputnik V, ktorú on uprednostňuje, pôjde s ním aj líder OĽaNO Igor Matovič.

"Dúfam, že áno. Pre mnohých, ktorí majú pochybnosti, či sa dať očkovať, mali by sme ísť živým príkladom," dodal.

A Matúš Šutaj Eštok zaujal jasný postoj na otázku, či považuje bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru za politického väzňa, ako často hovoria práve opoziční politici. "Nie."

Na konci ankety relácie súhlasilo s plánom I. Matoviča 15 percent hlasujúcich, proti bolo 85 percent.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.