Kollár o koaličnom spore za miliardy: Sú to peniaze, ktoré sme sľúbili ľuďom

Ladislav Kamenický a Boris Kollár v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Čo v relácii zaznelo sa dozviete čoskoro v tomto článku.

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár v relácii Na telo naznačil, že spor o navýšenie výdavkov v štátnom rozpočte o 3,5 miliardy by sa mal onedlho vyriešiť. S návrhom prišiel minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ale šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa postavil rezolútne proti. Kvôli ich škriepkam musel Kollár na týždeň prerušiť aj rokovanie národnej rady.

"Nie som na strane Igora Matoviča ani Richarda Sulíka. Stojím na strane ľudí. To sú peniaze, ktoré sme sľúbili ľuďom," tvrdí. Podľa neho však vláda ušetrila minulý rok štyri miliardy eur a peniaze teda sú k dispozícii. "Myslím si, že tento týždeň sa na tom dohodneme," vyhlásil.

Smer Matovičov návrh nepodporí

Podpredseda Smeru-SD a niekdajší minister financií Ladislav Kamenický tvrdí, že Matovič predkladá navýšenie rozpočtových výdavkov absolútne netransparentne.

V relácii sme predstavili aj prieskum agenútry FOCUS, podľa ktorého by voľby vyhral Hlas. K druhej SaS sa výrazne priblížil Smer. Kompletné výsledky prieskumu nájdete tu.

Na adresu vládnej štvorky opozičný politik v Na telo skonštatoval, že keď mali ľuďom pomáhať, tak nepomáhali. Aj preto teraz hovorí, že návrh ministra financií nepodporí. "Na základe tých argumentov, ktoré som povedal, netreba navyšovať," myslí si.

Tajné stretnutie v SIS? Nebol to čaj o piatej, hovorí Kamenický

Obaja politici hovorili aj o utajenom stretnutí, ktoré za prítomnosti politických a bezpečnostných špičiek zvolával premiér Eduard Heger (OĽaNO). Medzi zúčastnenými nechýbal ani Kollár. Predseda parlamentu poznamenal, že bohužiaľ nemôže identifkovať obsah rokovania. Ani to, či a o ktorých prípadoch zadržaných ľudí sa rozprávali.

"Sú to niektoré vážne veci, o ktorých sme sa museli v tomto formáte porozprávať. (…) Je dôleležité, aby orgány, ktoré majú konať, konali," povedal neurčito.

Zaujíma vás, ktorý predovlebný sľub strana Sme rodina nesplní? Pozrite si Kollárovu odpoveď na divácku otázku.

Podpredseda Smeru-SD upozornil, že ich strana chce v tejto záležitosti počuť jasné vysvetlenie, a preto na budúci týždeň žiadajú zvolať mimoriadne rokovanie parlamentu i výboru na kontrolu činnosti SIS.

"Ak sa stretne takáto zostava, nemôže niekto rozprávať, že sme boli na čaji o piatej a prečítali sme si dennú tlač. Je dôležité, aby sa ľudia dozvedeli, čo sa ide diať," odkázal koalícii.

Kollár dodal, že nemá problém s tým, aby poslanci o tejto téme diskutovali. Upozornil ale, že nakoľko sa má diať v utajenom režime, ani opoziční zákonodarcovia nemôžu tieto informácie šíriť ďalej na verejnosti.

Novinky z ÁNO/NIE

Už tradične viacero zaujímavých odpovedí padlo v rubrike ÁNO/NIE. Líder Sme rodina priznal, že jeho plány, aby sa každý rok zvyšovala suma na 13. dôchodky o 100 miliónov eur, tento rok v dôsledku krízy nemusí byť naplnená. "Bude to musieť prejsť kompromisom," uviedol.

Kamenický zase na otázku, či sa jeho strana bude snažiť odvolať špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica z funkcie v prípade, že bude Smer súčasťou budúcej vládnej zostavy, reagoval takto: "Daniel Lipšic nemá čo robiť na poste Špeciálneho prokurátora. keď budeme v koalícii, môžeme sa o tom baviť."

Máte radi podcast? Reláciu si môžete vypočuť tu:

Na záver relácie bol výsledok ankety 79 ku 21 v prospech Ladislava Kamenického. Hlasovať môžete aj naďalej:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti