Prieskum preferencií FOCUS: Hlboký prepad Za ľudí a Hlasu, Smer a Republika stúpajú

Peter Pellegrini, Robert Fico a Richard Sulík.
Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Najlepšie z koaličných strán obstála SaS.

Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, vyhrala by ich opozičná strana Hlas-SD s 18,5 percentami. Za nimi by skončil Smer-SD, ktorému by dalo hlas 14,4 percenta voličov a tretie by skončilo SaS so 11,7 percentami.

V parlamente by sedeli aj poslanci hnutia OĽANO s 8,2 percentami, nasledujú Progresívne Slovensko (7), Republika (6,8), hnutie Sme rodina (6,7), Kresťanskodemokratické hnutie (6,1) a poslednou parlamentnou stranou by bola Aliancia (5,5).

Do národnej rady by sa nedostali ĽSNS (4,6), neparlamentná SNS (3,6), súčasná koaličná strana Za ľudí (2,2) a Dobrá voľba (2,1).


Rozdelenie kresiel v parlamente

Po prepočítaní hlasov na poslanecké mandáty vznikne niekoľko teoretických možností na zostavenie novej vlády. Tá terajšia by nemala šancu, nakoľko by mala dokopy iba 47 kresiel v parlamente. Najsilnejším variantom s 82 poslancami by bolo zoskupenie strán Hlas-SD, Smer-SD, Sme rodina a Republika. Koalíciu s 80 hlasmi by zostavila štvorica Hlas-SD, Smer-SD, Sme rodina a Aliancia alebo aj široká koalícia strán SaS, OĽANO, Progresívne Slovensko, Sme rodina, KDH a Aliancia. Vládnuť s tesnou väčšinou v parlamente by mohlo aj zoskupenie Hlas-SD, SaS, Progresívne Slovensko a KDH, no opierali by sa iba o podporu 77 hlasov v Národnej rade SR.

Zdroj: TV Markíza

Oproti podobnému prieskumu z júna si najviac polepšil opozičný Smer-SD, až o 2,4 percenta. Výrazne narástla aj Republika okolo odídencov z ĽSNS, konkrétne o 2,2 percenta. Naopak najviac stratil od júna Hlas-SD, vtedy by ho volilo o 3,1 percenta občanov viac. Prepad preferencií pokračuje aj v strane Za ľudí, ktorá medzičasom stratila viaceré významné tváre. Oproti júnovému prieskumu by ju volilo o 1,2 percenta menej ľudí. Podobný prepad, presne o 1,1 percenta, zaznamenala aj SaS.

Čísla vyplývajú z exkluzívneho prieskumu pre diskusnú reláciu TV Markíza Na telo, ktorý od 1. do 9. septembra realizovala na vzorke 1 002 respondentov agentúra Focus. Anketári osloveným ľuďom položili otázku: „Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?"


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Focus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.