R. Sulík: Prechod poslancov zvýšil stabilitu koalície. Vďaka tomu dovládneme

Richard Sulík a Juraj Blanár v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Minister vnútra Mikulec má podľa Sulíka podporu poslaneckého klubu SaS aj celej vládnej koalície.

Prieskum preferencií politických strán agentúry FOCUS priniesol po trojmesačnej odmlke viaceré zmeny. Kým prakticky všetky koaličné strany klesli približne o jeden percentuálny bod, opozičný SMER-SD sa stal druhou najpopulárnejšou stranou. Viac o prieskume sa dočítate tu.

Podpredseda strany SMER-SD Juraj Blanár výsledky tradične nekomentoval a zdržanlivý bol aj predseda SaS Richard Sulík. Zopakoval však, že najpopulárnejšou stranou HLAS-SD Petra Pellegriniho si zostavovanie koalície naďalej nevie predstaviť. Obaja politici boli hosťami Michala Kovačiča v relácii Na telo.


Stabilizovaná koalícia

Predseda SaS nepochybuje o tom, že Mária Kolíková si aj po odchode zo strany Za ľudí a preskupení koaličných síl udrží post ministerky spravodlivosti aj napriek nevôli šéfa OĽaNO a ministra financií Igora Matoviča. Návrh na odvolanie člena vlády totiž môže podať výlučne predseda vlády. „S premiérom Eduardom Hegerom mám dohodu, že takýto návrh na odvolanie dávať nebude," ubezpečil R. Sulík.

Podľa prepočtov R. Sulíka vychádza pridelenie štvrtého ministerského kresla strane SaS aj matematicky. Argumentuje počtom poslancov v jednotlivých kluboch. „Pribudlo nám šesť poslancov do poslaneckého klubu a keď si vydelíte počet poslancov v koalícii, tých je momentálne 92, šestnásťčlennou vládou, vyjde, že na jedného člena vlády pripadá práve šesť poslancov. Čiže Mária Kolíková má dostatočné krytie," argumentuje minister hospodárstva.

Podpredseda SMER-SD Juraj Blanár vidí v téme pokračovanie koaličných roztržiek. Situácia mu pripomína vlaňajší odchod Igora Matoviča z premiérskeho kresla. „Chaos a hádky pokračujú ďalej a pokračujú kvôli strane, ktorá má dnes toľko percent, že sa ani do parlamentu nedostane, zatiaľ čo sú tu iné problémy ľudí, ktoré je potrebné riešiť," povedal.

Blokované odvolávanie

Opozícia sa už približne tri mesiace snaží o zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom dovolať ministra vnútra Romana Mikulca, zatiaľ však neúspešne. Podľa predstaviteľov opozičnej strany je bránenie vo zvolaní schôdze v rozpore so zákonom. „Myslím si, že mimoriadna schôdza sa neuskutočnila najmä preto, lebo koalícia nemá jasno v tom, či ho podržia alebo nepodržia. Len to nechcú dať najavo aj navonok," argumentuje J. Blanár.

Podľa R. Sulíka minister vnútra má podporu koalície, teda aj po novom už devätnástich členov poslaneckého klubu SaS. Oponentovi dal za pravdu, že mimoriadna schôdza na odvolávanie člena vlády by prebehnúť mala. Rozprava o odvolávaní R. Mikulca podľa neho prebehne počas najbližšej riadnej schôdze Národnej rady.

Diváci počas vysielania hlasovali, ktorý z hostí ich presvedčil viac. Po skončení relácie bol stav 60 ku 40 v prospech Juraja Blanára. Hlasovať môžete aj naďalej:

Záznam relácie je dostupný aj vo forme podcastu. Vypočuť si ho môžete tu:

.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Juraj Blanár

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.