Gábor Grendel: Policajná inšpekcia zlyhala a to nemá ostať bez povšimnutia

Gábor Grendel a Denisa Saková.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťami relácie Na telo boli Denisa Saková (Hlas-SD) a Gábor Grendel (OĽaNO).

Elitných vyšetrovateľov Jána Čurillu, Pavla Ďurku a ich kolegov z NAKA najskôr okresný súd na podnet policajnej inšpekcie poslal do väzby, dnes sú opäť na slobode. Krajský súd ich pustil s tým, že ich trestné stíhanie nemá opodstatnenie. 

Exministerka vnútra Denisa Saková tvrdí, že veci, ktoré obsahuje uznesenie o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom sú veľmi závažné. „Sú to veci, ktoré neboli spísané na základe výpovedí svedkov,“ argumentuje Saková. „Všetko, čo sa v tej kancelárii udialo a za čo boli obvinení, je práca vyšetrovateľov, pri ktorej nedodržiavali zákon. Porušovali tak trestný poriadok, ako aj nariadenia ministra vnútra a to, čo tam robili, je podľa nášho názoru neprípustné,“ dodáva.


Celú reláciu si môžete pozrieť na VOYO TU!

PRIESKUM: Väčšina Slovákov si myslí, že učitelia a zdravotníci by mali byť povinne zaočkovaní

Podľa Gábora Grendela je rozhodnutie krajského súdu podstatné nie len z hľadiska ich väzby. „Vôbec trestné stíhanie týchto vyšetrovateľov označil súd za neopodstatnené,“ prízvukuje podpredseda parlamentu. „To je totálne fiasko inšpekcie v tejto kauze, a tiež by nemalo ostať bez povšimnutia,“ zdôraznil.

363 ako mocenský boj za Lipšica

Hlavným motívom ohlásenej zmeny paragrafu 363 je podľa Grendela to, že ide o jeden z bodov Programového vyhlásenia vlády. Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič už s pracovnou skupinou rozoberá konkrétne návrhy. Jedným z nich je zamedzenie využitia paragrafu generálnym prokurátorom pri stíhaných, ktorí sú vo väzbe. „Nevidím v tom problém,“ zhodnotil Grendel.

Podľa Sakovej sú úvahy o zmenách paragrafu 363 nekoncepčné „Povedzme si úprimne, 363 aj oddelenie úradu špeciálnej prokuratúry od generálnej prokuratúry je čisto mocenský boj v snahe posilnenia právomocí Daniela Lipšica,“ vyhlásila Saková.

SIS nie je v rukách nikoho

V koalícii sa hovorí aj o možnom osekávaní kompetencií Slovenskej informačnej služby. S tvrdením, že by tá dnes bola v rukách strany Sme rodina, však Grendel nesúhlasí. „Súčasný riaditeľ SIS neprišiel do služby zvonka ako politický nominant. Stal sa riaditeľom ako kariérny príslušník,“ pripomenul na margo Michala Aláča. „Neviem o tom, že by bola debata o jeho výmene,“ doplnil.

Pozrite si aj otázky divákov: Bol by Gábor Grendel lepším ministrom ako Roman Mikulec? Jasná odpoveď Denisy Sakovej

Podľa exministerky vnútra Sakovej nie je potrebné v SIS robiť akékoľvek zmeny. V mocenských zložkách podľa nej vládne chaos. „Je tu veľké chcenie koncentrácie moci do rúk Daniela Lipšica a myslím si, že aj oklieštenie kompetencií SIS súvisí s týmito mocenskými bojmi,“ dodala.

Reláciu si môžete vypočuť aj formou podcastu:

Divácke hlasovanie

Diváci hlasovali počas duelu Denisy Sakovej a Gábora Grendela o tom, ktorý z dvojice ich presvedčil viac. Po skončení debaty mala navrch Denisa Saková, ktorá získala 64 percent hlasov, zvyšných 36 percent ľudí oslovil Gábor Grendel. Hlasovať môžete aj naďalej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.