PRIESKUM: Väčšina Slovákov si myslí, že učitelia a zdravotníci by mali byť povinne zaočkovaní

Premiér Eduard Heger počas očkovania druhou dávkou vakcíny od Astra Zeneca.
Premiér Eduard Heger počas očkovania druhou dávkou vakcíny od Astra Zeneca. Zdroj: FOTO TASR - Pavol Zachar

Vyplynulo to z exkluzívneho prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza.

Väčšina Slovákov si myslí, že učitelia, zdravotníci a opatrovatelia seniorov by mali byť povinne zaočkovaní proti ochoreniu covid. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus na vzorke 1002 respondentov, ktorý sa uskutočnil medzi 1. a 7. septembrom 2021.

Najviac respondentov by súhlasilo s povinným očkovaním lekárov a zdravotných sestier - až 56,7 percenta (určite ÁNO a skôr ÁNO). Naopak proti povinnému očkovaniu zdravotníkov bolo 40,7 percenta (určite NIE a skôr NIE) .

O niečo menej opýtaných by bolo za to, aby bolo očkovanie proti covidu povinné aj v prípade opatrovateľov starajúcich sa o seniorov v sociálnych zariadeniach - 56,2 percenta. Proti povinnému očkovaniu týchto pracovníkov bolo 41,2 percenta respondentov.

Najmenšiu podporu medzi ľuďmi má očkovanie učiteľov v školách a škôlkach, aj tu je však tesná väčšina za to, aby bolo povinné. Určite ÁNO a skôr ÁNO odpovedalo 52 percent respondentov, určite NIE a skôr NIE 45 percent.

Zaujímavé sú aj výsledky medzi priaznivcami jednotlivých politických strán. Najväčšiu podporu má povinné očkovanie medzi sympatizantmi strany Za ľudí Veroniky Remišovej. V prípade lekárov a sestričiek je to až 95,2 percenta, učiteľov 95,1 percenta a opatrovateľov v domovoch seniorov 86,8 percenta.

Na druhej strane najviac odporcov povinného očkovania učiteľov, zdravotníkov a opatrovateľov je medzi priaznivcami hnutia Republika (odštiepenci od Kotlebovej ĽSNS).

Mimoriadne zaujímavo dopadol aj prieskum medzi priaznivcami strany Smer-SD, Hlas-SD či Sme rodina. Výsledky si môžete pozrieť vo videu.


BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Focus

Dôležité udalosti