Boris Kollár: Uvažujeme o dočasnom zrušení DPH z energií pre domácnosti

Juraj Blanár a Boris Kollár v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťami relácie Na telo boli Boris Kollár (Sme rodina) a Juraj Blanár (SMER-SD).

Koalícia tento týždeň presadila nástroj, ktorý jej uľahčí personálne výmeny v štátnej správe. Najviac toto opatrenie rezonuje v súvislosti s políciou a opozícia to vníma ako čistky a spolitizovanie policajného zboru. Podpredseda parlamentu a strany SMER-SD Juraj Blanár pripomenul, že vláda by sa viac mala venovať dramatickému zdražovaniu energií a základných potravín. Predseda parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár v relácii Na telo načrtol prvé návrhy možných riešení.

Celú reláciu nájdete na VOYO TU!

Kollárov varovný prst

Podľa predsedu parlamentu B. Kollára sú personálne výmeny pre reformu polície nevyhnutné. Argumentuje, že minister vnútra Roman Mikulec mal doposiaľ zviazané ruky.

„Tak ako minister zdravotníctva si môže vybrať svojich spolupracovníkov, tak chceme aby túto možnosť mal mať aj minister vnútra," vyhlásil predseda strany Sme rodina. „Som presvedčený, že nie je možné robiť reformu, keď sú tam všetci zabetónovaní ešte z čias Smeru," dodal.

Podpredseda strany SMER-SD J. Blanár oponuje, že vláda si, napriek predvolebným sľubom o nevymieňaní štátnych úradníkov, pripravila pôdu na rozsiahle čistky. „Toto čo teraz robia je celoplošné odvolávanie bez udania akýchkoľvek dôvodov. Ak budú mať policajti iný názor ako ich šéf, tak ich odvolajú," kritizuje.

Policajný prezident Štefan Hamran už avizoval, že viacerí funkcionári sa so svojim miestom budú musieť rozlúčiť. B. Kollár mu v relácii Na telo adresoval dôrazné varovanie. „V minulosti si úzka skupina sprivatizovala spravodlivosť a ja si neželám, aby za našej vlády iná skupina urobila to isté," vyhlásil.

Odpustenie DPH z energií

Pre bežných ľudí je však akútnejším problémom ohlásené zdražovanie energií, ale aj základných potravín. Koalícia podľa B. Kollára pripravila viacero riešení. Prostriedky na odľahčenie priemyslu by sa mohli nájsť na ministerstve životného prostredia. „Envirofond je nabitý viac ako jednou miliardou eur. Toto je jeden zo spôsobov, ako by sa peniaze mohli vracať späť," načrtol.

Vláda uvažuje aj o odľahčení účtov bežných ľudí. „Keby to fakt liezlo do strašne vysokých čísel, tak by sme mohli na zimnú sezónu uvažovať o zrušení DPH z energií pre domácnosti," pripustil B. Kollár.

Podľa J. Blanára možno proti avizovanému zdražovaniu zasiahnuť dôraznejšie, aj s prostriedkami z Európskej únie. „Pomoc z plánu obnovy a udržateľnosti mala byť použitá pre tých podnikateľov, ktorí dnes kričia že budú musieť zvyšovať ceny základných potravín. Ostatné krajiny už čerpajú, no u nás je to nula," kritizuje podpredseda strany SMER-SD. Borisovi Kollárovi opäť vytkol, že ako predseda parlamentu zablokoval zvolanie mimoriadnych schôdzí, na ktorých by o téme a riešeniach rastu cien mohli poslanci diskutovať.

Na telo si môžete vypočuť aj vo forme podcastu tu:


Po skončení relácie bol výsledok ankety 78 ku 22 v prospech Juraja Blanára. Hlasovať môžete aj naďalej.

 BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti