R. Sulík: Reformy musíme presadiť aj bez B. Kollára, nedá sa ustupovať donekonečna

Richard Sulík a Ladislav Kamenický hosťami Michala Kovačiča v Na telo.
Richard Sulík a Ladislav Kamenický hosťami Michala Kovačiča v Na telo. Zdroj: TV Markíza

Hnutie Sme rodina má výhrady voči všetkým vládnym reformám

Exminister financií a podpredseda Smeru-SD Ladislav Kamenický tvrdí, že táto koalícia nevie riadiť štát. V relácii Na telo argumentoval tým, že žiadnu vládnu reformu sa nedarí pretlačiť a proti všetkým sa demonštruje.

Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík je presvedčený, že reformy treba presadiť aj napriek odporu Sme rodina. „Nemá zmysel ustupovať donekonečna,“ povedal Sulík v Na telo s tým, že zvyšok koalície by mohol nájsť dosť hlasov na to, aby sa zmeny podarilo schváliť.

Plynu je v zásobách dosť

Témou nedeľného duelu boli aj dražejúce energie. Hoci ceny elektriny či plynu rastú v celej Európe, opozícia zo vzniknutej situácie viní ministra hospodárstva R. Sulíka. Podľa Smeru-SD svoju funkciu nezvláda, a preto sa ho opozícia bude snažiť odvolať.

„Nemyslím si, že sa nájde dosť hlasov na moje odvolanie,“ vyhlásil R. Sulík v relácii Na telo. Zároveň však priznal, že si v hlasovaní o jeho odvolávaní nemôže byť istý podporou celého poslaneckého klubu OĽaNO.

Sulík na margo dražejúcich energií potvrdil, že jeho SaS by podporila dočasné zrušenie DPH na energie. Minister hospodárstva však zároveň podotkol, že tento krok podľa neho domácnostiam ušetrí len pár eur a nepomôže ani veľkým firmám. Tie sú totiž platcami DPH, takže by si túto daň odrátali tak či tak.

Dôležitejšia ako cena plynu je podľa Sulíka jeho zásoba. Spoločnosť SPP má podľa ministra plynu dostatok. Problém by nastal iba v prípade, ak by „prišla najhoršia zima za posledných 20 rokov“.

Aj v takomto prípade má však štát riešenie. „Vo všeobecnom záujme by sa potom vypli dvaja-traja najväčší spotrebitelia plynu, medzi nimi napríklad Duslo Šaľa.“


Kauza schránkových firiem

Opozícia z ministerského postu nechce zosadiť iba R. Sulíka. „Budeme iniciovať aj odvolávanie ministra práce Milana Krajniaka,“ zdôraznil Kamenický.

Zo strany opozície ide o reakciu na najnovšiu kauzu ministerstva práce, pri ktorej došlo k podozrivým platbám, pričom tie skončili u schránkových firiem.

Krajniak bude musieť aj podľa Sulíka verejnosti dôkladne vysvetliť, ako mohla finančná pomoc skončiť u pochybných spoločností, ktoré ani nemali zamestnancov.

„Na odstúpenie ministra Krajniaka by to bolo, keby sa preukázalo prepojenie Sme rodina na niektoré tie schránkové firmy. To sa ale nestalo. Naopak, veď pán Krajniak už 20. augusta v tejto veci podal trestné oznámenie, teda hneď ako sa o tom dozvedel, konal.“

Aktuálne Na telo si môžete vypočuť aj formou podcastu:

Po skončení relácie bol stav hlasovania v ankete 58 ku 42 v prospech Ladislava Kamenického. O tom, kto vás presvedčil viac, môžete hlasovať aj naďalej:


Odpovede hostí na divácke otázky si môžete prečítať v našom článku.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti