P. Pčolinský: V priebehu pár dní budeme musieť zaviesť tvrdý lockdown

P. Pčolinský, J. Krúpa, M. Beňová v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťami relácie Na telo boli europoslankyňa Monika Beňová, poslanec hnutia OĽaNO Juraj Krúpa a poslanec a podpredseda strany Sme rodina Peter Pčolinský.

Kým ľudí hospitalizovaných pre nákazu koronavírusom počítame v tisíckach, vláda sa stále zdráha prijať rázne opatrenia a zamedziť ďalšiemu šíreniu. V koalícii neexistuje zhoda o podmienkach tzv. lockdownu ani o povinnom očkovaní seniorov, navrhované premiérom Eduardom Hegerom. Na verejnosti sa zatiaľ objavujú ďalšie rozsiahle reformné plány, ktoré však tiež nenachádzajú v koalícii podporu. Za najnovším, týkajúcim sa daní a odvodov, stojí minister financií Igor Matovič.


Povinné očkovanie skôr nie

Premiér vyslovil nápad povinne očkovať najohrozenejšiu skupinu obyvateľstva, ktorou sú seniori. „Je to alternatíva, nad ktorou by sme sa mali zamyslieť,“ podporuje šéfa vlády kolega z hnutia OĽaNO Juraj Krúpa. Podporu koaličných partnerov však zrejme tento návrh nenájde.

Predseda opozičného Smer-SD opatrenie obrazom značil za fašistické a neúčinné. Europoslankyňa Monika Beňová, ktorá ešte pred mesiacom takéto povinné očkovanie podporovala, už tiež zmenila názor. „Na základe vlastnej skúsenosti si myslím, že to nie je tá správna cesta,“ vyhlásila.

Podpredseda strany Sme rodina Peter Pčolinský priznáva, že očkovanie v domovoch pre seniorov pomohlo, no celoplošne ho jeho klub nepodporí. „S povinným očkovaním starších ľudí nesúhlasíme. Radšej by sme mali teraz pristúpiť k tvrdému lockdownu,“ vyhlásil.

To je opatrenie, o ktorom sa zrejme v nadchádzajúcom období bude hovoriť viac. „Je dosť možné, že bude celorepublikový lockdown,“ potvrdil J. Krúpa.

Reformu čaká diskusia

Ohlásené zmeny v systéme daní a odvodov prinášajú na jednej strane razantné škrtanie rozpočtov samospráv či armády, na druhej strane väčšiu finančnú podporu rodín s deťmi. „Je to štart diskusie k daňovej reforme. To, čo ste videli nie je vytesané do kameňa,“ zľahčil J. Krúpa.

S prijatím opatrení v parlamente sa počíta v polovici budúceho roka a ešte ich čaká medzirezortné pripomienkovanie. Viac peňazí rodinám však minimálne strana Sme rodina podporí. Odkladanie nákupu armádnej techniky či vyššie zaťaženie bohatších podľa P. Pčolinského nikomu prekážať nebude. „Zvýšime dane pre monopoly a oligopoly. Všetky tie veľké podniky platia málo daní,“ avizoval.

Práve hlásenie rozsiahlych zmien bez predchádzajúcej odbornej diskusie je podľa M. Beňovej jedným z vážnych nedostatkov reformy. „Nie je to o tom, či sme proti tomu alebo nie, ale o tom, že pán minister nepovedal celú pravdu,“ vyhlásila. Podľa nej nie je pravda, že si vďaka nej, najmä nízkopríjmové rodiny, prilepšia.

Záznam relácie si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Počas relácie ste hlasovali, ktorý z hostí vás presvedčil najviac. Monika Beňová získala 4077 hlasov, Juraj Krúpa 2425 hlasov a Peter Pčolinský 378 hlasov. V ankete môžete hlasovať aj naďalej:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Monika beňová

Dôležité udalosti