P. Pellegrini: Ja si myslím, že lockdown bude trvať až do Nového roka

Peter Pellegrini a Veronika Remišová v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťami relácie Na telo boli ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a poslanec parlamentu a predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Na Slovensku bol pre mimoriadnu intenzitu tretej vlny pandémie koronavírusu vyhlásený lockdown. Platí pre všetkých bez ohľadu na očkovací status a politici sa už ani netaja tým, že potrvá dlhšie ako pôvodne avizované dva týždne. Podľa opozície na čele s Petrom Pellegrinim zo strany Hlas-SD sú opatrenia neprimerane mierne. Naopak ministerka Veronika Remišová zo strany Za ľudí už uvažuje, ako a pre koho by sa mohli opatrenia postupne uvoľniť.

Zamknutí do konca roka

Po dvoch týždňoch od vyhlásenia lockdownu sa pravdepodobne dočkáme nanajvýš prehodnotenia jednotlivých opatrení. Predpovedať koniec jeho trvania je však dnes komplikované. „Ja si myslím, že ten lockdown bude trvať až do Nového roka,“ vyhlásil P. Pellegrini v relácii Na telo. Očakáva, že počas jeho trvania sa opatrenia dokonca sprísnia a čoskoro bude nutné zatvoriť ja doposiaľ otvorené školy.

Podľa V. Remišovej treba so závermi počkať ešte aspoň niekoľko dní. Vplyv lockdownu sa ešte nestihol prejaviť, no už opatrenia, ktoré mu predchádzali mali zmysel. „Dnes a posledné dni, je situácia lepšia, ako bola pred týždňom. Zdá sa, že opatrenia tak, ako boli nastavené predtým fungovali,“ argumentuje. Opatrenia treba podľa nej uvoľňovať najskôr pre zaočkovaných. „Začína sa advent. Prečo by očkovaní nemohli chodiť na bohoslužby? Alebo prečo by obchody nemohli byť otvorené pre očkovaných ľudí?“ pýta sa.

Obaja sa zhodujú, že aktuálnym problémom je najmä vysoký počet nezaočkovaných seniorov v nemocniciach. Dnešné zdravotníctvo navyše nezvláda ani taký nápor pacientov, ako na začiatku roka. „Za posledný rok sa neurobilo nič pre to, aby takmer 1500 slovenských zdravotníkov neodišlo zo systému,“ vyčítal P. Pellegrini. Zdravotníctvo podľa neho bolo potrebné dofinancovať. „To sú zväčša zdravotníci, ktorí sú v dôchodkovom veku. Teraz im hovoriť, že by napriek tomu ešte mali ostať, je veľmi cynické,“ oponovala V. Remišová.


Podpora pre poukazy

Vlastný návrh, ako presvedčiť seniorov, aby absolvovali očkovanie, priniesol tento týždeň minister financií Igor Matovič. Starším ľuďom, ktorí sa dajú zaočkovať všetkými troma dávkami, by chcel vyplácať poukážky vo výške až päťsto eur na služby a rekreáciu. Podporu návrhu nevylúčil ani predseda strany Hlas-SD, obáva sa však, že vyplácanie niekedy o pol roka by už mohlo byť príliš neskoro. „Seniori nebudú mať za čo si kúpiť jedlo a zaplatiť elektrinu, nie že by chodili do fitnescentra a do galérií sa pozrieť na obrázky,“ vyhlásil.

Akékoľvek opatrenie, ktoré motivuje starších ľudí podstúpiť očkovanie, má podľa V. Remišovej zmysel. „Jediné riešenie z tejto pandémie je, že sa dajú zaočkovať. Inak sa s tou pandémiou budeme moriť dva alebo aj päť rokov,“ apeluje. Aj keď by návrh I. Matoviča štátnu kasu zaťažil až pol miliardovou sumou, myslí si, že ho treba zvážiť. „Aj poukaz za päťsto eur je menej, ako by stála liečba na pľúcnej ventilácii,“ hovorí. Pripomína, že cieľom je nastaviť motiváciu tak, aby sa vyplatené peniaze vrátili cez segmenty, ktoré v súčasnosti sužujú obmedzenia.

Súčasťou relácie bol aj exkluzívny prieskum preferencií politických strán.

Počas relácie ste mohli hlasovať v ankete, ktorý z hostí vás presvedčil viac. Na konci relácie získala V. Remišová 2536 hlasov (23%) a Peter Pellgrini 8325 hlasov (77%). Hlasovanie naďalej pokračuje:


Reláciu si môžete vypočuť aj prostredníctvom podcastu:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti