B. Gröhling: S predĺžením prázdnin na január súhlasiť nebudem

Ladislav Kamenický a Branislav Gröhling v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťami relácie Na telo boli minister školstva strany SaS Branislav Gröhling a poslanec parlamentu a podpredseda strany Smer-SD Ladislav Kamenický.

Vláda by mala vyhodnotiť, aký efekt priniesol doterajší lockdown a či ho bude ešte predlžovať. Zhoda o podobe opatrení zatiaľ nie je. Ako v relácii Na telo potvrdil minister školstva Branislav Gröhling, cieľom strany SaS je uvoľnenie zákazov pre ľudí, ktorí sa zaočkovať dali. Zhoda nie je ani v nástrojoch, ktoré by mala vláda využiť v prospech zvýšenia zaočkovanosti. Podľa Ladislava Kamenického z opozičného Smeru mala vláda radšej zvýšiť platy zdravotníkom. Nápad s poukazmi pre seniorov podporiť neplánujú.

Pozrite si zostrih z relácie:


Celý záznam nájdete TU!

Pokračovanie lockdownu

Lockdown na teraz pokračuje, pričom odborníci sa netaja zámerom predĺžiť ho ešte aspoň o týždeň a ideálne v sprísnenom režime. Takýto postup naráža na predstavy koaličnej SaS, ktorá by ho naopak chcela zmierňovať. „Myslím si, že tento lockdown nebol správny a už v rámci neho mali byť výhody pre zaočkovaných,“ vyhlásil B. Gröhling s tým, že pri prehodnocovaní ďalšieho postupu budú trvať na tom, aby očkovaní získali prístup aspoň do obchodov. Zároveň neodpovedal jasne na otázku, či by SaS vetovala predĺženie lockdownu bez výhod.

Dôvod na plošné zatváranie škôl momentálne minister nevidí. „Tvárime sa, že ohniská sú na všetkých školách, čo nie je pravda,“ argumentuje. Kritizoval pri tom postup hygienikov, ktorí v tretine okresov nariadili školy zatvoriť.

Bude vás tiež zaujímať: Matovičova daňovo-odvodová reforma: Takmer každému druhému Slovákovi sa nepozdáva, tvrdí prieskum agentúry FOCUS pre Na telo.

Opozičný Smer uzatváranie ekonomiky nepodporuje, keď už, tak na čo možno najkratší čas, povedal L. Kamenický. „My by sme boli skôr za to, aby sa školy zavreli,“ vyhlásil. Zároveň odmieta návrhy SaS aby sa robili rozdiely v prístupe k službám. „Malo by byť zrovnoprávnené postavenie tých, ktorí sú očkovaní a ktorí sú neočkovaní a testovaní alebo prekonali kovid,“ vyhlásil.

Očkovacie poukážky

Zhoda nenastala ani v názore na motivovanie ľudí k očkovaniu. L. Kamenický pripomenul, že ani sám očkovaný nie je a chápe ľudí, ktorí sa vakcíny boja. Podľa neho nie sú na mieste ani úvahy o povinnom očkovaní zdravotníkov. „Ak by sme to urobili, tak sa môžeme dostať do ešte horšej situácie,“ argumentuje s tým, že zdravotníci, ktorí sa očkovať nechcú, by zo systému odišli. V SaS podľa ministra Gröhlinga nie je na povinné očkovanie jednotný názor.

Návrhom ministra financií Igora Matoviča je motivovať seniorov nákupnými poukážkami v hodnote päťsto eur. Parlament schválil, že návrh prejde skráteným legislatívnym konaním. Vzhľadom na odpor SaS sa však musí spoľahnúť na opozičné hlasy. „Ak bude navrhnutých päťsto eur bez podmienky očkovania, tak to podporíme,“ avizoval L. Kamenický. Keďže s takou zmenou koalícia nepočíta, stratégiou opozície v parlamente bude, aby návrh neprešiel a nemohol byť na rokovanie opätovne predložený nasledujúcich šesť mesiacov.

Zázname relácie si môžete vypočuť aj formou podcastu:

V ankete môžete rozhodnúť, ktorý z hostí vás presvedčil viac. Po skončení priameho prenosu mal Ladislav Kamenický 69 percent hlasov a Branislav Gröhling 31 percent. Hlasovať môžete aj naďalej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michal Kovačič

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.