J. Budaj P. Pellegrinimu: Hysterčíte ako SNS za vašej vlády, obranná zmluva je pre nás výhodná

Peter Pellegrini a Ján Budaj v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Chceme, aby obrannú zmluvu s Američanmi dala prezidentka posúdiť ústavnému súdu, zdôraznil P. Pellegrini.

Obranná zmluva s USA je pre Slovensko výhodná. V nedeľnej relácii Na telo to zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj. „Slovensko sa vďaka nej stane ešte pevnejšou súčasťou obranného systému NATO,“ uviedol minister. „Spojené štáty nám ešte na základe rozhodnutí Pellegriniho vlády dodávajú stíhačky,“ dodal J. Budaj.

Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini vyhlásil, že v aktuálnej podobe jeho strana zmluvu podporiť nemôže.

„Dostali sme sa do nevyrovnanej pozície,“ zhodnotil líder Hlasu. Ak by bola definitívne prijatá táto zmluva, Slovensko sa podľa P. Pellegriniho môže dostať do područia Spojených štátov.

Pozrite si zostrih relácie


Hysterčíte tak, ako to za vašej vlády robila SNS

Na jar v roku 2019 sa pritom P. Pellegrini ešte ako premiér tejto istej zmluvy zastával. Odmietal zároveň spôsob, akým proti dohode o obrannej spolupráci s Američnami brojila vtedy koaličná strana SNS na čele s Andrejom Dankom.

„Vy hysterčíte presne tak, ako to za vašej vlády robila SNS. Vtedy ste mali pravdu, keď ste hovorili, že šaškujú,“ povedal predsedovali Hlasu J. Budaj.

Minister tiež zdôraznil, že Spojené štáty na slovenské územie nemôžu dovážať žiadne jadrové zariadenia, ani chemické zbrane.

Rovnakú dohodu, aká je teraz na stole v prípade Slovenska, už s USA uzavrelo aj Poľsko či Maďarsko.

„Maďari to majú vyrokované lepšie,“ tvrdil v diskusii P. Pellegrini. Minister Budaj oponoval s tým, že maďarská zmluva je úplne rovnaká. Podoba slovenskej dohody s USA podľa ministra ešte nie je definitívna.

Šéf Hlasu-SD počas diskusie svoju rétoriku zmiernil. Podotkol, že nemieni spochybňovať záväzky Slovenska voči NATO. „Pre nás sú dôležité vzťahy so Spojenými štátmi aj s Ruskou federáciou,“ poznamenal.

Žilinkova cesta do Ruska

Témou nedeľnej relácie bol aj postup generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ten sa tiež pridal na stranu kritikov dohody s USA, ktorú podľa vlastných slov odmieta ako celok. Pozornosť však zároveň vzbudila aj jeho plánovaná návšteva Moskvy, kde sa má zúčastniť osláv ruskej prokuratúry.

„Pán Žilinka zabŕda do diplomacie, ale nie v mene Slovenskej republiky. Ani vo sne by mi nenapadlo, že by mal predstavovať vplyvovú osobu ruského záujmu. Ak sa ňou stane, my, patrioti o tom budeme nahlas hovoriť,“ povedal na Margo M. Žilinku minister životného prostredia.

P. Pellegrini nevidí problém v tom, že sa M. Žilinka chystá na oslavy ruskej prokuratúry. „Akiste by išiel aj na oslavu Bieleho domu a prijal by aj pozvanie európskej prokurátorky,“ myslí si P. Pellegrini. Ruský generálny prokurátor je však na sankčnom zozname Európskej Únie, ktorý schvaľovalo aj Slovensko. P. Pellegrini na túto pripomienku reagoval slovami, že z plánovanej cesty M. Žilinku sa robí zbytočne veľká veda.

Referendum o predčasných voľbách aj o zmluve s USA?

Po novom roku je opäť témou aj referendum o predčasných voľbách. Uplynula totiž polročná stopka pre zmenu ústavy.

Predseda parlamentu Boris Kollár plánuje k tejto otázke zvolať okrúhly stôl.

P. Pellegrini dúfa, že sa tak stane v krátkom čase. Nabádal, aby vláda z „úcty k demokracii“ zmenila ústavu tak, aby sa mohlo konať referendum o predčasných voľbách

„Keď ste taká úžasná vláda, čoho sa bojíte?“ pýtal sa P. Pellegrini J. Budaja.

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico po novom chce, aby súčasťou takéhoto referenda bola aj otázka týkajúca sa obrannej dohody s USA.

P. Pellegrini sa zastal dovolenkujúceho R. Fica

Hostia sa nevyhli ani téme pandémie. Variant omikron podľa ministra Budaja zrejme zvýši počty chorých, ale nebude výrazne zvyšovať počty obetí. „Hlavným kritériom covid automatu bude po novom preplnenosť nemocníc,“ uviedol J. Budaj.

P. Pellegrini je presvedčený, že by sa dalo prechádzať hospitalizácií, ak by sa k pacientom s covidom včas dostala primeraná liečba

Šéf Hlasu sa zároveň zastal nezaočkovaného R. Fica, ktorý dovolenkoval v Jordánsku a na Facebooku zatiaľ kritizoval ministra V. Lengvarského, ktorý po troch dávkach očkovania vycestoval na dovolenku do Ománu.

„R. Fico nemá aktuálne zodpovednosť za riadenie štátu, môže si dovolenkovať kde chce. Pán Lengvarský mohol stráviť dovolenku v Tatrách, nie sa vytrepať do Ománu.“ Šéf Hlasu však podotkol, že Lengvarskému dovolenku nezávidí, a uznal, že „minister sa narobil“ a dovolenku si zaslúži. Faktom zostáva, že v Ománe je epidemická situácia dlhodobo výrazne lepšia ako na Slovensku.


Na konci relácie odovzdalo hlas Petrovi Pelegrinimu 67 percent čitateľov, Jánovi Budajovi 33 percent.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.