J. Naď: Viacerí poslanci opozície, aj zo Smeru, by radi podporili obrannú zmluvu s USA

Na telo s Jurajom Blanárom a Jaroslavom Naďom.
Na telo s Jurajom Blanárom a Jaroslavom Naďom. Zdroj: TV Markíza

Minister obrany však neodpovedal, či budú za dohodu hlasovať všetci poslanci OĽANO.

Michal Kovačič privítal v relácii Na telo poslanca za Smer-SD Juraja Blanára a ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO). Hlavnou témou bola obranná dohoda s USA, no diskutujúci prebrali aj cestu generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Ruska či referendum, ktoré avizuje opozícia.

Pozrite si zostrih relácie:


Obranná dohoda s USA

Obranná dohoda s USA, ktorú ešte pred rokmi presadzoval aj Robert Fico s Petrom Pellegrinim je schválená. Opoziční lídri dnes ale nešetria na kritike a chcú k nej vypísať referendum. Líder Smeru Robert Fico na tlačovej konferencii svojej strany povedal, že obranná dohoda s USA odovzdáva slovenské letiská i vzdušný priestor cudzím ozbrojeným silám.

„Sme jedinou krajinou na východnej hranici, ktorá túto zmluvu nemá a Robert Fico chce, aby to tak ostalo. Je to nezodpovedné," reagoval Jaroslav Naď na toto vyjadrenie. Podpredseda Smeru Juraj Blanár považuje zmluvu za nepotrebnú a nebezpečnú: „Tento pobyt nebude dočasný. Neviem si predstaviť, že Spojené štáty, keď raz prídu, niekedy odídu dobrovoľne.“

Jaroslav Naď vyhlásil, že viacerí poslanci opozície, vrátane Smeru, by radi dohodu podporili. Minister obrany však nepovedal, či budú za dohodu hlasovať všetci poslanci OĽaNO. „Nemáme 83 kolesíkov,“ argumentoval s tým, že o téme budú hovoriť na štvrtkovom poslaneckom klube.

Žilinka na oslavách ruskej prokuratúry

Obaja diskutéri sa dostali aj k ceste generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Ruska na oslavy 300. výročia vzniku miestnej prokuratúry. „Urobil hanbu Slovenskej republike,", vyjadril sa na adresu M. Žilinku Jaroslav Naď, „spravil si problémy tým, že sa stretáva s človekom, ktorý je na sankčnom zozname a on s ním podpíše zmluvu o spolupráci. Je to celé trápne." Juraj Blanár považuje za manipulatívne spájať generálneho prokurátora s Ruskom len preto, že tam ide na návštevu. „My sme zásadne proti tomu, aby sa z Ruskej federácie vytváral nepriateľ.“, dodal k téme.

Referendum o zmene ústavy

Poslanec hnutia Sme rodina Miloš Svrček predložil v piatok do parlamentu návrh na zmenu ústavy tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom aj referendom. Okrem toho navrhuje, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia.

Jaroslav Naď na otázku, čo si o návrhu myslí, zareagoval: „Nemali sme o tom ešte diskusiu v rámci hnutia, ale osobne to považujem za zlé a nezmyselné rozhodnutie.“

Zaujímavé odpovede priniesla aj rubrika ÁNO/ NIE. Podpredseda Smeru Juraj Blanár na otázku, či si vie predstaviť, že by sa na kandidátke Smeru objavil advokát Marek Para odpovedal: „O tomto rozhodne politické vedenie, ale ja osobne nie.“ Takisto vylúčil, že by sa strana Smer chystala podporiť rodičovský bonus Milana Krajniaka.

Záznam celej relácie aj s diváckymi otázkami si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Diváci počas vysielania hlasovali, ktorý z hostí ich presvedčil viac. Na konci relácie presvedčil Jaroslav Naď 39 percent divákov a Juraj Blanár 61 percent divákov. Hlasovať môžete aj naďalej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Juraj Blanár

Dôležité udalosti