Richard Raši: Dlhá karanténa môže spôsobiť kolaps štátu

Richard Raši a Branislav Gröhling v relácii Na telo.
Richard Raši a Branislav Gröhling v relácii Na telo. Zdroj: TV Markíza

Hosťami relácie Na telo boli Branislav Gröhling (SaS) a Richard Raši (Hlas-SD).

Nová vlna koronavírusu už v posledných dňoch razantne nastupuje aj na Slovensku. Očakáva sa vysoký počet nakazených, avšak ľudí v nemocniciach by mohlo ležať menej. Na stole je preto otázka, aká dĺžka povinnej karantény je pre ľudí s potvrdeným omikronom primeraná.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) presadzuje názor o jej skrátení na najviac päť dní. Podľa opozičného poslanca Richarda Rašiho (Hlas-SD) by vláda v prvom rade s prijatím nových podmienok nemala otáľať.

Čo odznelo v Na telo si môžete pozrieť aj v tomto zostrihu:


Zdravotníctvo bude ohrozené

Zbieranie a vyhodnocovanie dát o počte nakazených podľa Gröhlinga prebieha aj počas víkendu a očakáva preto, že vláda sa na svojom najbližšom zasadnutí v stredu bude téme krátenia karantény venovať.

„Verím, že to príde veľmi rýchlo, aby sme nemali výpadky,“ povedal. Podľa Rašiho by vláda mala konať ešte rýchlejšie. „Keď tie čísla sú, a ministerstvo zdravotníctva ich má, tak by sa opatrenia mali prijať okamžite, aj v rámci mimoriadnej vlády v pondelok,“ vyhlásil. Pripomína, že pridlhá karanténa môže spôsobiť aj nedostatok zdravotného personálu v nemocniciach.

Na vládnom stole sú naďalej aj úvahy o povinnom očkovaní. V jeho prospech sa vyslovil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) a zrejme by našiel aspoň čiastočnú podporu aj u koaličného partnera.

„Ja si myslím, že by sme mali pristúpiť k povinnému očkovaniu určitých skupín zamestnancov,“ povedal Gröhling. Podľa Rašiho by bola povinnosť očkovania v súčasnosti viac na príťaž a v zdravotníctve by mohlo spôsobiť kolaps. Naopak, v rámci Slovenska by podľa neho mali byť ľudia s dvoma a troma dávkami zrovnoprávnení. „Nebuďme už takí úzkostliví, vidíme, že omikron sa šíri nekontrolovateľne a musíme sa s ním naučiť žiť,“ dodal.

Maturita priemerom nebude

Minister školstva zatiaľ nevie odhadnúť, ako sa vyvinie situácia na školách počas vrcholu omikronovej vlny, no prezenčné štúdium na školách chce zachovať čo najdlhšie. „Príde mi absurdné, že ako krajina v Európe máme politikov, ktorí hovoria o plošnom zatváraní škôl,” povedal Gröhling. Aktuálne sa podľa neho 93 percent všetkých žiakov učí prezenčne. Minister školstva vylúčil, že by tento rok nahradili maturity spriemerovanie známok.

Podľa neho je však možné, že regionálni hygienici uzavrú v prípade zvýšeného počtu prípadov jednotlivé školy, najmä v regiónoch, kde je nízka zaočkovanosť, teda najmä na severe a východe Slovenska.

Zatváranie škôl a prechod na dištančné štúdium môže podľa neho nastať aj vtedy, keď na školách budú veľké výpadky učiteľov. Podľa Grohlinga by bolo dobré, aby na ministerstve školstva mali vlastného rezortného hygienika, ktorý by sa venoval len situácii na školách.

Raši: Prezidenta Fica si neviem predstaviť

Branislav Gröhling potvrdil slová svojho straníckeho šéfa Richarda Sulíka, ktorý v relácii Na telo plus povedal, že prezidentka Zuzana Čaputová by v prípade kandidatúry mala podporu strany SaS.

„Mala by zotrvať, pokračovať ďalej a kandidovať,“ odkázal hlave štátu. V otázke, či by mala opozícia postaviť spoločného kandidáta, bol Raši zdržanlivý. Osoba predsedu strany Smer-SD v pozícii opozičného kandidáta sa mu však predstavuje ťažko. „V dnešnej dobe sa k tomu vyjadriť neviem a ani si to neviem predstaviť,“ reagoval.

Naopak, o blížiacich sa komunálnych voľbách majú strany jasnejšiu predstavu. „Vieme si predstaviť postaviť osobnosť aj v rámci komunálnych volieb na župana,“ vyhlásil Gröhling, ktorého strana je tradične silná najmä v Bratislave.

Richard Raši potvrdil, že o vlastnej kandidatúre v Košiciach neuvažuje. „Verím, že sa nájde človek, ktorý súčasného župana pošle do politického dôchodku,“ odkázal na adresu Rastislava Trnku.

Zázname relácie si môžete vypočuť aj formou podcastu tu:

Ako vždy, aj tentoraz máte možnosť hlasovať, ktorý z dvojice hostí vás presvedčil viac. Po skončení živého vysielania bol výsledok 70 ku 30 v prospech Richarda Rašiho. Hlasovať môžete aj naďalej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.