E. Tomáš: Som hrdý, že som bol na proteste pred Prezidentským palácom

Erik Tomáš a Jana Bittó Cigániková v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťami relácie Na telo boli Jana Bittó Cigániková (SaS) a Erik Tomáš (HLAS-SD).

Neistý vývoj sporov medzi Ukrajinou a Ruskom má politický presah aj na Slovensko. Koaličná poslankyňa Jana Bittó Cigániková zo strany SaS si myslí, že agresorom je v tomto prípade Rusko a hrozba je podľa nej reálna aj pre Slovensko. Podľa opozičného poslanca Erika Tomáša by bolo najlepšie komentovať situáciu tak, aby sa tým situácia neeskalovala ešte viac.


Napätie na Ukrajine

Kým sa na východnej strane ukrajinsko-ruskej hranice zhromažďujú desaťtisíce vojakov, armády členských krajín Severoatlantickej aliancie NATO posilňujú svoju vojenskú prítomnosť vo východnej Európe. Vojenská rétorika vlády je napriek tomu podľa E. Tomáša prehnaná.

„Strašia ľudí vyhláseniami, že ruské systémy majú dosah až na Slovensko a podobne,“ povedal v diskusii. Ministri by sa podľa neho mali viac sústrediť na prípravu na prípadnú migračnú a energetickú krízu, ktoré by konflikt mohol vyvolať. „Bolo by veľkou chybou tváriť sa že sa nič nedeje. Napokon videli sme ako sa to vyvinulo aj na Kryme,“ dodala J. Bittó Cigániková.

Opozičný politik riziko konfliktu nepovažuje za bezprostredné a preto podľa neho nie je dôvod ani na umiestnenie cudzích vojakov na Slovensku. „Prítomnosť vojakov na našom území by naopak mohlo provokovať Rusko,“ poznamenal E. Tomáš.

Prečítajte si tiež:

Rovnako je podľa neho nesprávne pretláčať podpis zmluvy o obrannej spolupráci s USA, ktoré je členom NATO, považuje ju za nevýhodnú pre Slovensko a strana Hlas-SD ju preto v parlamente nepodporí. "Odmietame túto zmluvu a do poslednej ruky v parlamente budeme hlasovať proti," avizoval.

„Vojská NATO sú naše vojská, pretože my sme členom NATO,“ pripomenula J. Bittó Cigániková a dodala, že kým iné krajiny na príchod vojakov samé vyzývajú, na Slovensku je politicky nepriechodný. Obrannú zmluvu považuje za štandardnú a pripomína, že v rovnakom formáte ju podpísali aj viac ako dve desiatky ďalších krajín.

Rozdeľovanie ľudí

Počet pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom na Slovensku medzičasom rýchlo rastie. Ľudí v nemocniciach napriek tomu zatiaľ až toľko nepribúda.

Dôvodom môže byť, okrem miernejšieho priebehu ochorenia variantom omikron, aj pomerne vysoká miera zaočkovanosti rizikových skupín treťou dávkou vakcíny. Časť ľudí motivovalo aj rozhodnutie vlády umožniť tri krát zaočkovaným ľuďom a tým, ktorí prekonali ochorenie, žiť voľnejšie v rámci režimu OP+.

Prečítajte si tiež:

„Takzvaný booster veľmi pomáha pri omikrone, zatiaľ čo prvá a druhá dávka nie sú až tak efektívne,“ argumentuje v J. Bittó Cigániková. Nastavený režim podľa nej umožnil otvoriť viac prevádzok aspoň pre časť populácie.

„Ja som režim OP+ vnímal len ako nútenie do tretej dávky a to hovorím ako človek, ktorý je zaočkovaný dvoma dávkami,“ hovorí E. Tomáš, podľa ktorého by mali mať rovnaké možnosti aj tí ľudia, ktorí sa dokážu preukázať negatívnym testom.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu

Za politikov ste mohli hlasovať aj v ankete, na konci relácie mala Jana Bittó Cigániková 31% a Erik Tomáš 69%

Hlasovať môžete aj naďalej


BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Na telo

Dôležité udalosti