J. Šeliga v Na telo: Hlasovanie o obrannej zmluve bude tesné, poslanci sú pod veľkým tlakom

Juraj Šeliga a Robert Kaliňák v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Člen predsedníctva Smeru- SD R. Kaliňák v otázkach ÁNO/NIE povedal, že ak prezidentka Čaputová podá na Roberta Fica žalobu za to, že ju nazýva „americkou agentkou“, bude ho osobne zastupovať.

Hlavnou témou diskusie Na telo bola podpísaná obranná zmluva s Američanmi, s ktorou opozícia nesúhlasí a vyzýva ľudí na masívne protesty.

Smer tiež hovorí, že Američania na Slovensku vybudujú vojenské základne. Zmluva je podľa Roberta Kaliňáka (Smer-SD) vyrokovaná zle - koalícia ju podľa jeho slov „spytlíkovala“ narýchlo a poriadne nedohodla podmienky. „Čo nám dáva táto zmluva, čo nám nemôže poskytnúť NATO a čo nám poskytne USA?“ pýtal sa Kaliňák.

Podpredseda koaličnej strany Za ľudí Juraj Šeliga obrannú zmluvu obhajuje a hovorí, že americká armáda tu neprivezie žiadne jadrové zbrane, ako straší opozícia. Zmluva je podľa neho dôležitá preto, lebo svetu ukazuje, kde Slovensko stojí a kto pomáha Slovensku nad rámec NATO chrániť vzdušný priestor.

Šeliga povedal, že Robert Kaliňák svojimi tvrdeniami zavádza ľudí. Je tiež presvedčený, že keby bol Kaliňák aktuálne ministrom, zmluvu by obhajoval. Koľko amerických vojakov na Slovensko príde závisí podľa Šeligu od poslancov parlamentu, lebo len oni o tom môžu rozhodnúť svojim hlasovaním.

To, či obranná zmluva prejde budúci týždeň v parlamente, nie je isté - podľa Šeligu bude hlasovanie veľmi tesné, keďže na poslancov je vyvíjaný “brutálny tlak”.

Hostia sa zhodli, že situácia medzi Ukrajinou a Ruskom sa nevyvíja dobre, veria ale, že k vojenskému konfliktu nepríde. Šeliga víta ponuku NATO, aby na naše územie prišla tisícka spojeneckých vojakov - Slovensko si podľa neho potrebuje zabezpečiť svoju východnú hranicu s Ukrajinou, ktorá je krehká.

„Ak by bol konflikt a ľudia by chceli prekračovať hranice, je nutné, aby bola zabezpečená,“ povedal Šeliga.

Témou bol aj prejav prezidentky Zuzany Čaputovej, na ktorom sa mal podieľať poslanec NRSR a člen Progresívneho Slovensko Tomáš Valášek. Podľa vlastností zverejneného dokumentu na oficiálnej stránke prezidentskej kancelárie bol uvedený ako autor. Šeliga tento prípad považuje za „amatérstvo zo strany prezidentskej kancelárie,“ ktorý opozícia zbytočne použije proti prezidentke.


Na konci diskusie viedol v ankete Robert Kaliňák so 70 percentami a 10499 hlasmi. Juraj Šeliga získal 30 percent a 4426 hlasov. Hlasovať môžete aj naďalej.

Prečítajte si tiež:

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michal Kovačič

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.