V. Remišová: Amerických vojakov na Slovensko pozval Smer a sídlo im staval Bonul

Juraj Blanár a Veronika Remišová v Na telo.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťami relácie Na telo boli Veronika Remišová (Za ľudí) a Juraj Blanár (Smer).

Parlament tento týždeň napriek hlasnému odporu opozície schválil bilaterálnu obrannú dohodu so Spojenými štátmi. Verejné označovanie poslancov, ktorí prijatie dohody podporili, za zradcov, je len politickým názorom Ľuboša Blahu a výsledky hlasovania sú beztak verejne dostupné, argumentuje poslanec strany Smer-SD Juraj Blanár. Podľa ministerky informatizácie Veroniky Remišovej naopak zneužívanie sociálnych sietí a šírenie neprávd zašlo priďaleko a je potrebné ich prísnejšie regulovať.

Celú reláciu Na telo si môžete pozrieť TU!

PRIESKUM: Budaj je najdôveryhodnejším členom vlády. Matovičovi dôveruje len 13 percent ľudí

Koľko vojakov napokon príde

Minister obrany v utorok v relácii Na telo PLUS vyhlásil, že na Slovensko na základe zmluvy príde menej ako sto amerických vojakov, sústredení by mali byť na leteckých základniach, kde sa budú starať najmä o servis stíhačiek F-16, či zabezpečovať prípadnú výstavbu skladu pohonných hmôt. Opozícia však takým argumentom neverí. „Príde tritisíc po zuby ozbrojených vojakov na Slovensko a tisíc kusov techniky,“ vyhlásil K. Blanár na margo pripravovaných vojenských cvičení Sabre strike. „Ja si myslím že majú podmienky na to, aby tu časť vojakov a techniky mohla aj ostať,“ dodal.


Líderka koaličnej strany Za ľudí V Remišová pripomenula, že podobné vojenské cvičenia počas svojej vlády podporovala aj strana Smer-SD a aj to, že na Slovensko sama pozvala americké jednotky. Opozičná rétorika je podľa Remišovej šírením propagandy a klamstiev. „Ja sa nečudujem ľuďom, že po týždňoch propagandy v tom ľudia majú chaos,“ zhodnotila. Argumentácia faktami podľa nej v tejto situácii nefunguje a najmú vo vzťahu k sociálnym sieťam sa preto zamýšľa aj nad sprísnením dohľadu. „Čo najskôr by sa malo nájsť v Bruseli regulačné riešenie pre sociálne siete a ak sa nenájde v Bruseli, tak by sa malo nájsť u nás,“ povedala.

Odpor opozíciu stmelil

Obranná zmluva podľa J. Blanára otvára americkej armáde možnosť umiestniť na Slovensko svoje jednotky a výzbroj. Zopakoval aj argument, ktorý vláda opakovane vyvrátila. „My sme zaviazaní len dohodou, že nemôžeme vyrábať a šíriť atómové zbrane, ale Spojené štátny sem môžu priviezť atómové zbrane, tak ako ich priviezli do Talianska a Belgicka,“ vymenúval opozičný poslanec.

Odpor voči obrannej zmluve s USA zatiaľ najviac stmelil parlamentnú opozíciu, ktorej predstavitelia sa počas protestov proti nej striedali na jednom pódiu. Predseda strany SMER-SSD dokonca otvorene priznal možnosť povolebnej spolupráce so stranou Republika odídencov od Mariána Kotlebu. Ani J. Blanár sa jasne nevyhradil voči takejto spolupráci a to ani pri priamej otázke, či si vie Milana Uhríka predstaviť ako ministra v spoločnej vláde. "My nikoho nevylučujeme, budeme dávať na stôl hodnoty," dodal s tým, že jednou z nich bude aj protifašistický postoj tých, ktorí sa budú uchádzať o vládu.

Počas živého vysielania presvedčil Juraj Blanár 64 percent a Veronika Remišová 36 percent divákov. Hlasovať môžete aj naďalej:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Juraj Blanár

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.