R. Sulík: Dôchodcovia by tento rok mali dostať jednorazový príspevok na potraviny

Na telo s Petrom Pellegrinim a Richardom Sulíkom.
Na telo s Petrom Pellegrinim a Richardom Sulíkom. Zdroj: archív TV Markíza

Hosťami relácie Na telo boli Richard Sulík (SaS) a Peter Pellegrini (HLAS-SD).

Vláda proti prudkému zdražovaniu nebojuje dostatočne razantne, dáva len prísľuby, ktoré sa naplnia najskôr na budúci rok, vyčíta predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Podľa ministra hospodárstva R. Sulíka vláda naopak reaguje v predstihu tak, aby predišla dramatickému zdražovaniu energií v budúcom roku.  

Zmierňovanie zdražovania 

Inflácia na Slovensku nad hranicou ôsmych percent a nad priemerom Európskej únie sa odrazila v zdražovaní energií aj základných potravín. Vládna koalícia ohlásia zmrazenie cien elektrickej energie pre domácnosti na najbližšie dva roky. „Z toho sa dnes nenajedia,“ oponuje P. Pellegrini, pripomínajúc, že okolité krajiny zmiernili daňové zaťaženie niektorých potravín, či pohonných hmôt.   

Koalícia v súčasnosti rokuje aj o priamej podpore znevýhodnených obyvateľov. Podrobnosti pred dosiahnutím dohody R. Sulík komunikovať nechcel, pripustil však, že jeho strana taký návrh podporí. „Napríklad dôchodcom tento rok, jednorazová pomoc pri potravinách, určite áno,“ povedal. S rozpočtom takého opatrenia však podľa neho musí prísť v prvom rade minister financií. 

Dôsledky hroziacej vojny 

Neutíchajúce napätie medzi Ukrajinou a Ruskom je potrebné vyriešiť mierovou cestou, zhodli sa obaja politici. „Ak dôjde ku konfliktu, zasiahne v prvom rade strednú časť Európy a nie Spojené štáty,“ konštatuje P. Pellegrini. Napriek tomu by o posilnení slovenskej obrany jednotkami z NATO uvažoval až v prípade bezprostrednej hrozby napadnutia Slovenska. „Ja si nemyslím, že našu hranicu treba chrániť až potom, čo je Slovensko napadnuté. To už môže byť neskoro,“ oponuje R. Sulík. Príchod zahraničných jednotiek si preto naopak predstaviť vie. 

Slovensko by sa však podľa oboch politikov malo na prípadný konflikt pripraviť. Podľa P. Pellegriniho by boli bezprostrednými hrozbami najmä veľký migračný posun, prerušenie dodávok energetických surovín, ale aj prípadné kybernetické útoky. Z pohľadu hospodárstva sú podľa R. Sulíka kľúčové najmä ropa, zemný plyn a komodity. „Z Ukrajiny a z Ruska sa dováža vo veľkej miere pre U.S. Steel železná ruda. Keby sa to zrazu zastavilo, tak by zásoby dlho nevydržali,“ avizuje. Ropu je podľa ministra hospodárstva Slovensko zásobené najmenej na tri mesiace a zemného plynu by tiež nemal byť nedostatok. 

survey tool

Predseda Hlasu Peter Pellegrini počas relácie presvedčil 67 percent divákov a šéf SaS Richard Sulík 33 percent.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti