Peter Kmec: Príchod vojakov NATO na Slovensko odsúhlasia všetci poslanci Hlasu

Peter Kmec a Ivan Korčok v Na telo.
Zdroj: TV Markíza

Slovensko podporí členstvo Švédska a Fínska v NATO, ak oň požiadajú, uviedol v Na telo minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Treba pripomínať, prečo tu táto vojna je. Lebo najvyšší predstaviteľ Ruskej federácie si povedal, že Ukrajina nemá nárok na existenciu, zdôraznil na úvod relácie minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Minister ostro odsúdil vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina, podľa ktorého ruská armáda údajne išla chrániť Rusov na Donbase. „Ruské rakety dopadajú na celú Ukrajinu, na obytné štvrte Kyjeva,“ zdôraznil Korčok.

Ruskú inváziu na Ukrajine odsúdil aj člen predsedníctva Hlasu-SD Peter Kmec.„ Toto nie je spôsob, akým sa správa civilizovaný štát voči druhému štátu,“ uviedol.

P. Kmec: Ukrajina potrebuje pomoc, vláda sa zachovala správne

Boj Ukrajincov s ruskou presilu je podľa Kmeca bojom Dávida s Goliášom. „Rusko má druhú najsilnejšiu armádu na svete. Ukrajina potrebuje pomoc. Akúkoľvek. Slovenská vláda sa zachovala veľmi správne, keď Ukrajine posiela všetko, čo Kyjev žiada a potrebuje.“

Podľa Korčoka je pokrytecké, že poslanci Hlasu potrebovali vidieť vojnu na Ukrajine, aby dlhodobú agresiu Ruska odsúdili, hoci „doteraz v parlamente boli v jednej skupine so Smerom a fašistami, keď prišlo na kritiku obrannej dohody so Spojenými štátmi“. Obrannú dohodu s USA má drvivá väčšina členských krajín NATO.

Minister pripomenul Kmecovi jeho vyjadrenia z rozhovoru pre Sme, kde povedal, že Rusko nie je agresor. „Priznávam, že sme sa mýlili,“ reagoval poslanec Hlasu-SD.

Naši susedia sú v núdzi

Prvé dni príchodu Ukrajincov na Slovensko podľa Kmeca „naša krajina zvláda dobre“. „Zatiaľ hovoríme o 15 až 20-tisíckach ľudí,“ uviedol a dodal, že slovenské úrady zatiaľ dostali žiadosť o 44. „Nie všetci Ukrajinci budú chcieť zostať na Slovensku, dosť veľká časť bude chcieť pokračovať smerom na západ,“ nazdáva sa Kmec.

Ukrajinskí občania, ktorí majú pas alebo iný preukaz, sa môžu na území Slovenska 90 dní voľne pohybovať, vysvetľoval minister Korčok. „Väčšina Ukrajincov, ktorí v týchto dňoch prechádzajú hranicu, je dohodnutá so svojimi príbuznými na Slovensku, kam pôjdu.“ Dnes podľa ministra utekajú tí, ktorí si to vedeli zorganizovať. „Ibaže, ak bude konflikt pokračovať ďalej, budú utekať už aj tí, ktorí nebudú vedieť, či sa ich niekto ujme.“

Vláda podľa ministra pripravuje program aj pre hotelierov a všetkých podnikateľov, ktorí chcú ukrajinským utečencom poskytnúť útočisko vo svojich penziónoch.

„Sú to naši susedia, sú v núdzi a aj náš pracovný trh ich potrebuje,“ vyjadril sa o Ukrajincoch utekajúcich pred vojnou Kmec.

Slovensku pomôžu českí, nemeckí aj americkí vojaci

Päť krajín sa prihlásilo, že chcú pomôcť s ochranou bezpečnosti Slovenska. Sú to Česko, Nemecko, Holandsko, Spojené štáty a Slovinsko, ktoré sem v rámci aliančnej spolupráce pošlú svojich vojakov.

Američania ponúkli pomoc s protivzdušnou obranou, podobne ako Nemci.

Slovensku podľa Kmeca protivzdušná ochrana chýba. Poslanec Hlasu-SD zároveň v diskusii pripomínal, že vláda Petra Pellegriniho kúpila americké stíhačky F-16.

Sankcie majú Rusku znemožniť financovanie aj prípadných ďalších vojen

Po včerajšku je jasné, že Západ odstrihne viaceré ruské banky od medzibankového platobného systému SWIFT.

„Rusi si po tomto kroku nebudú môcť platiť kreditkami ani na vlastnom ruskom trhu, ak majú účet v banke, ktorá využíva SWIFT. Budú musieť prejsť na hotovosť. Nie všetky banky však budú postihnuté,“ vysvetlil Kmec.

Podľa Korčoka Západ sankcie dávkuje. „Už nie sú iba odpoveďou na to, čo sa stalo. Teraz je cieľom zasiahnuť ruský finančný systém tak, aby Rusko nemohlo financovať túto vojnu,“ uviedol minister s tým, že cieľom je tiež znemožniť financovanie ďalších potenciálnych vojenských operácií Ruska.

Obaja hostia sa zhodli, že Rusko potrebuje od Európy dostávať peniaze za svoj plyn. Vláda však zároveň hľadá alternatívne možnosti, aby Slovensko nebolo závislé od ruského plyne. Prvý tanker so skvapalneným zemným plynom podľa Korčoka mieri na Slovensko. Nespresnil, ktorá krajina tanker vyslala.

„Je veľmi vhodný čas na to, aby Európska únia začala tlačiť na Rusko ohľadom energetickej bezpečnosti, aby energie dodávalo za normálne sumy,“ podotkol Kmec a pripomenul, že Rusko doposiaľ nemá vybudované plynovody do Číny. Čína preto nemôže Moskve suplovať európsky trh.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu.

O tom, ktorý z hostí vás presvedčil viac, môžete hlasovať môžete aj naďalej. Na konci relácie mal Ivan Korčok 68 percent hlasov a Peter Kmec oslovil 32 percent divákov.

bike tracks

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.