Z. Čaputová: Na Ukrajinu nestačí posielať vreckovky, aby si tam utreli slzy, potrebujú vojenskú techniku

Z. Čaputová: Na Ukrajinu nestačí posielať vreckovky, aby si tam utreli slzy, potrebujú vojenskú techniku
Zuzana Čaputová v Na telo. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Zapojenie NATO do vojny na Ukrajine by mohlo rozpútať III. sv. vojnu, povedala prezidentka Zuzana Čaputová v relácii Na telo.

“Vojna sa nevyvíja tak, ako si Rusko predstavovalo,” povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Nesúhlasí s názorom opozície, aby sme na Ukrajinu neposielali vojenskú pomoc či muníciu. Ak by sme Ukrajine posielali len humanitárnu pomoc, civilných obetí by bolo podľa prezidentky viac

 “Nepomáhame agresorovi, pomáhame strane, ktorá sa bráni,” povedala Čaputová. 

Zostrih relácie Na telo

Zavedenie bezletovej zónu nad Ukrajinou, ktorú žiada ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj, si však prezidentka Čaputová nevie predstaviť. Bezletovú zónu by si NATO muselo podľa Čaputovej vynútiť, čo by znamenalo, že sa všetkých 30 členských krajín zapojí do vojenského konfliktu.

„Stali by sme sa stranou vojny,“ povedala prezidentka. „Toto je niečo, čo NATO nechce a nemôže dopustiť,“ dodala.

Sankcie voči Rusku považuje prezidentka za masívne a bezprecedentné. Podľa Čaputovej je možné, že budú aj ďalšie sankcie voči rodinám vrcholových ruských politikov, uvažuje sa aj o odstrihnutí sa krajín v energetike.

Už v najbližších týždňoch majú na Slovensko prísť spojeneckí vojaci NATO aj s obranným systémom Patriot. Vojaci budú na našej východnej hranici v rámci Predsunutej prítomnosti NATO, podobne ako v pobaltských krajinách.

Prezidentka Čaputová vysvetlila, že prítomnosť týchto spojeneckých vojakov neznamená bezprostredné ohrozenie Slovenska, má mať odstrašujúci charakter. “Ak by sa Slovensko malo brániť samé, ruský agresor nás zotne ako malinu,” povedala prezidentka.

Vstup Ukrajiny do NATO a EÚ

Podľa prezidentky nie je teraz vstup Ukrajiny do NATO možný. Ukrajina je vo vojne - ak by teda vstúpila do NATO, automaticky by do vojny vstúpili členovia NATO. Podobne je to aj so vstupom Ukrajiny do Európskej únie. Prezidentka Čaputová nepredpokladá, že sa Ukrajine medzi členské štáty podarí vstúpiť.

Vstup Ukrajiny do NATO aj do EÚ prezidentka podporuje: “Je aj v našom záujme, aby Ukrajina bola perspektívny a stabilný partner.”

Na konci relácie presvedčila prezidentka Zuzana Čaputová 68 percent divákov, 32 percent s jej názormi nesúhlasilo.

survey solutions

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.