Fico sa nedávno prihlásil k Uhríkovi. Zareagovali na to aj voliči Smeru, ukázal prieskum

Slovenská politická scéna už dlho stojí pred otázkou, ako sa má postaviť k extrémistom. Doteraz mnohé zo strán vylúčili zo spolupráce ĽSNS. To Mariana Kotlebu prakticky od vstupu do politiky izolovalo.

Aj v súčasnosti sa ukazuje, že táto strana nemá koaličný potenciál. Podľa prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza vyplýva, že až 80 percent respondentov si nevie predstaviť ĽSNS v budúcej vláde.

Na druhej strane, tento politický subjekt sa už dlhodobo pohybuje pod hranicou zvoliteľnosti. Navyše, Mariana Kotlebu čaká o necelý mesiac súd, ktorý ho môže poslať do väzenia.

Inak povedané, aj keď sa stany dištancujú od ĽSNS, mnohí už kalkulujú s tým, že nebude relevantným hráčom na politickej scéne.

Naopak, odídenci z ĽSNS, ktorí založili stranu Republika, môžu v opozično-koaličných pozičných hrách zohrávať dôležitú úlohu. Momentálne by Milana Uhríka a spol. volilo zhruba osem percent voličov.

Spolu s opozičným Hlasom a Smerom by pokojne zostavili vládu. Ani jedna z týchto strán oficiálne nevylúčila Republiku z možnej spolupráce. Robert Fico sa dokonca otvorene k Uhríkovi priznal

Podľa spomínaného prieskumu sa 67 percent respondentov vyjadrilo, že je neprijateľná účasť Republiky v budúcej koalícii. Naopak, pre 24 percent opýtaných je táto možnosť prijateľná.

V tomto prípade je zaujímavý pohľad na voličov Smeru. Až 43 percentám by Republika v budúcej vláde neprekážala. Pri Hlase je to len 22 percent.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti