J. Šeliga: Pracujúcej chudobe chceme dať daňovú úľavu za 150 miliónov eur

J. Šeliga: Pracujúcej chudobe chceme dať daňovú úľavu za 150 miliónov eur
Zdroj: TV Markíza

Hosťami relácie Na telo Juraj Šeliga (Za ľudí) a Erik Tomáš (HLAS-SD).

Aj keď sa slovenskí politici prevažne zhodujú v tom, kto vojnu na Ukrajine vyvolal, nezhody panujú v reakcii na ňu. Otázkou je, či by Slovensko mohlo poskytnúť okrem humanitárnej a surovinovej pomoci napríklad aj zbrane. Podľa koaličného poslanca strany Za ľudí Juraja Šeligu nie je dôvod, aby sa Slovensko v prípade adekvátnej náhrady, nevzdalo svojich starých stíhačiek. Opozičný poslanec strany Hlas-SD si naopak myslí, že by to bolo krok smerom k zatiahnutia krajiny do vojenského konfliktu. 

Zbrane ako červená čiara 

Po takmer troch týždňoch vojny na Ukrajine je aj zo strany parlamentnej opozície počuť súhlas so sankciami voči Rusku aj s humanitárnou pomocou. Otázkou však je, či by mala byť pomoc Slovenska ešte adresnejšia a predovšetkým vojenská. „Slovenská republika aj Európska únia by mala byť ešte rýchlejšia aj vo vojenskej pomoci,“ vyhlásil J. Šeliga. Objavili sa úvahy o tom, že plánovaná návšteva amerického ministra obrany Lloyda Austina by sa mohla týkať aj poskytnutia slovenského protiraketového systému Ukrajine. „Tak ako so stíhačkami máme problém aj s S-300,“ vyhranil sa E. Tomáš. 

Ani vypuknutie vojny nezmenilo postoj strany Hlas-SD k podpisu bilaterálnej obrannej zmluvy s USA. S príchodom vojakov NATO však súhlasiť bude. Podľa opozície by však posielanie zbraňových systémov či stíhačiek mohlo Slovensko zatiahnuť do vojny. „Toto by mohla byť červená čiara, ktorú nesmieme prekročiť,“ apeluje E. Tomáš, „ak nechcete vojnu na území Slovenskej republiky, tak nehovorte tieto nebezpečné vyhlásenia,“ dodáva. Koaličný poslanec J. Šeliga si naopak myslí, že ani nečinnosť nedáva Slovensku istotu bezpečia. „Putin sa neriadi podľa toho, čo tam my posielame alebo neposielame. Prestaňme sa tváriť, že Putin sa zastaví na Ukrajine, ak jej nebudeme pomáhať,“ konštatuje.  

Podpora pre pracujúcich 

Vojna na Ukrajine zrýchľuje aj pandémiou vyvolané zdražovanie pohonných hmôt, energií a potravín. Opatrenia vlády voči rekordnej inflácii v podobe skoršieho vyplácania trinásteho dôchodku seniorom sú podľa opozície nedostatočné. „Skoršie vyplatenie 13. dôchodku je to, na čo by dôchodcovia aj tak mali nárok tak či tak,“ hovorí E. Tomáš a navrhuje, aby vláda vyčlenila peniaze aj na valorizáciu dôchodkov. 

Podľa koaličného poslanca je okrem skoršieho výplatného termínu na stole viacero opatrení. Medzi nimi napríklad aj zavedenie daňového bonusu pre pracujúcu chudobu. „Tá debata je o sto až dvesto eurách na osobu. Mohlo by to byť okolo 150 miliónov eur,“ načrtol J. Šeliga. Opatrenie by podľa neho malo byť pripravené približne do leta. Rovnako podľa neho bude vláda apelovať na pôdohospodárov, aby uprednostnili siatie pšenice a rastlín, z ktorých je možné vyrábať olej. Práve tieto komodity budú totiž v dôsledku vojny na Ukrajine pravdepodobne nedostatkové. 

Priniesli sme aj výsledky aktuálneho prieskumu agentúry FOCUS, zameraného na prijateľnosť strán ĽSNS a Republika v budúcej vláde.

Súvisiaci obsah

Záznam si môžete vypočuť aj formou podcastu:

Po skončení živého hlasovania bol stav našej ankety pomerne vyrovnaný. S miernym náskokom presvedčil viac divákov Erik Tomáš, ktorý získal 51 percenta hlasov, Juraj Šeliga mal 49 percent. Hlasovať môžete aj naďalej.

bike tracks

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti