Ladislav Kamenický: Som proti tomu, aby sme vyslali S-300 na Ukrajinu

Ladislav Kamenický: Som proti tomu, aby sme vyslali S-300 na Ukrajinu
Veronika Remišová a Ladislav Kamenický v Na telo. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Vláda vyhostí aj ďalších pracovníkov ruskej ambasády, ak sa preukáže, že sa podieľali na podvratnej činnosti, potvrdila Veronika Remišová.

Eduard Heger sa nemá za čo ospravedlňovať. V nedeľnej relácii Na telo to uviedla vicepremiérka a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová, ktorá si nemyslí, že premiér urobil chybu, keď nevycestoval do Kyjeva v sprievode českého, poľského a slovinského premiéra. „Absurdné je, že ho preto za zbabelca označuje práve Peter Pellegrini, ktorý je prototypom zbabelosti,“ uviedla vicepremiérka.

Podpredseda Smeru-SD Ladislav Kamenický vyhlásil, že by na takéto stretnutie do Kyjeva nešiel. „Ja by som na takéto stretnutie nešiel, považujem to za eskaláciu napätia a zaťahovanie Slovenska do vojny.“ Premiérovo rozhodnutie bolo podľa Kamenického správne, a považuje za nezmyselné, že sa zaň dodatočne ospravedlňoval.

Ukrajina má právo brániť sa

„Som proti tomu, aby sme vyslali S-300 na Ukrajinu,“ zdôraznil podpredseda Smeru-SD. „Tento konflikt je potrebné riešiť diplomatickou cestou,“ dodal. To isté tvrdila aj Moskva, kým niekoľko mesiacov hromadila takmer dvestotisíc vojakov pri ukrajinských hraniciach. Pol dňa pred napadnutím Ukrajiny Vladimir Putin vyhlásil, že je za diplomatické riešenie. O niekoľko hodín začalo Rusko bombardovať Ukrajinu od východu po slovenské hranice.

„Ukrajinci majú právo brániť sa,“ pripustil zároveň Kamenický. Je však presvedčený, že raketový systém protivzdušenej obrany Patriot nedokáže plne nahradiť systém S-300 a preto by sa ho Slovensko nemalo vzdávať.

„Zo servisovania systému S-300 mal najväčší prospech pán Výboh,“ vyhlásila Veronika Remišová odkazujúc na vplyvného zbrojára a oligarchu napojeného na Smer-SD Miroslava Výboha.

Na Slovensko zatiaľ prišiel jeden systém Patriot, podľa ukrajinského serveru Kyiv Independent by však na Slovensko mali doraziť celkovo tri. Remišová to zatiaľ odmietla potvrdiť.

Súvisiaci obsah

Slobodná Ukrajina je aj záujmom Slovenska

Systémy Patriot sú podľa Remišovej pre Slovensko kľúčové. „Čo ste urobili vy? nehlasovali ste za ne. Z toho vidieť, že vám na bezpečnosti Slovenska absolútne nezáleží,“ povedala vicepremiérka Kamenickému.

„Ak náš vzdušný priestor nie je chránený, vtedy sme ľahkým terčom. Rusko pohŕda slabšími a vždy si na nich trúfne,“ dodala vicepremiérka.

Zároveň podotkla, že slobodná a celistvá Ukrajina je strategickým záujmom Slovenska. ‚Naším cieľom preto je, aby na Ukrajine opäť nastal mier, Rusi stiahli svoje jednotky a vrátili sa tam, kam patria.“

To že Ukrajine pomôžeme, podľa Veroniky Remišovej neznamená, že sa zapájame do konfliktu. „Aj pri slovenskom národnom povstaní nám pomáhali spojenci dodávkami zbraní, rovnako teraz treba pomôcť Ukrajine,“ povedala.

Kamenický zopakoval stanovisko Smeru-SD. Podľa vlastných slov stále nevidí dôvod, aby spojeneckí vojaci NATO prišli na slovenské územie, a to aj napriek informáciám, že Rusko by mohlo zaútočiť na letisko v Užhorode neďaleko slovenských hraníc.

Ak bude treba, Slovensko je pripravené pokračovať vo vyhosťovaní

Témou diskusie bola aj špionážna aféra, pri ktorej sa v prostredí dezinformačných médií podarilo odhaliť spolupracovníkov Ruskej federácie, ktorí boli podľa dostupných materiálov ochotní získavať pre Moskvu utajované informácie.

„Ak niekto vyzrádzal utajované informácie, patrí do väzby,“ reagoval na zistenia slovenských orgánov Kamenický.

Úrady podľa Remišovej pracujú na tom, aby odhaľovali ďalšie osoby, ktoré mohli vyzvedať v prospech Ruskej federácie. Vláda vyhostí aj ďalších pracovníkov ruskej ambasády, ak sa preukáže, že sa podieľali na podvratnej činnosti, potvrdila.

Je potrebné začať sa odstrihávať od ruských energií

Ladislav Kamenický zdôrazňuje, že Slovensko je závislé od ruskej ropy a plynu. „Som za to, aby sme sa energeticky diverzifikovali. To však bude trvať roky a otázne je, či sa dokážeme od Ruska úplne odstrihnúť alebo nie,“ podotkol.

Znižovanie energetickej závislosti na Rusku sa malo podľa vicepremiérky riešiť už dávno. „Poľsko po anexii ukrajinského Krymu zvážilo riziká, vyhodnotilo Rusko ako nespoľahlivú krajinu a tento rok Poliaci skončia poslednú zmluvu s Ruskou federáciou. Zdroje diverzifikovali tak, že od Ruska vôbec nebudú závislí,“ pripomenula Remišová.

Na odstrihnutí sa od ruských energií podľa nej treba začať pracovať hneď teraz.

Diváci mohli aj tentoraz hlasovať v ankete o tom, ktorý z hostí ich v Na telo presvedčiť viac. Na konci relácie mal Ladislav Kamenický 69 percent hlasov, Veronika Remišová oslovila 31 percent divákov. Hlasovať môžete naďalej.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti