J. Budaj: Ak sa preukáže, že R. Mikulec zneužil svoju funkciu, OĽaNO bude konať

Na telo s Richardom Rašim a Jánom Budajom.
Zdroj: TV Markíza

Hosťami relácie Na telo boli Ján Budaj (OĽaNO) a Richard Raši (HLAS-SD).

Tieň vojny na Ukrajine dopadol na Slovensko najmä cez davy ľudí, ktorí sa snažia ujsť pred ruským bombardovaním do bezpečia. Utečeneckú vlnu však štát nezvláda hladko. Ministerstvo vnútra podpisuje aj zmluvy a spolupráce, ktoré nepôsobia výhodne, kritizoval v relácii Na telo podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši. Podľa ministra životného prostredia za hnutie OLaNO Jána Budaja opozícia len hľadá zámienky, ako najčastejšie odvolávaného člena vlády Romana Mikulca z kresla šéfa rezortu vnútra zosadiť. 

Podozrivé prepojenia 

Koordináciu pomoci utečencom zabezpečuje na základe priameho zadania súkromná firma blízka strane OĽaNO, s ktorej majiteľom sa minister vnútra osobne pozná. „Je to jasný konflikt záujmov,“ zhodnotil opozičný poslanec Raši. V relácii Na telo upozornil aj na nákup postelí a matracov za ceny vyššie, než u bežných predajcov. „Objednávka je predražená o 146-tisíc eur,“ opísal. Opozícia sa pre spôsob, akým rezort vnútra organizuje pomoc utečencom, opäť pokúsi ministra vnútra odvolať.

Rezort vnútra zaslal v nedeľu podvečer stanovisko k obvineniam Richarda Raši. Podľa neho sú vyjadrenia opozičného poslanca o predraženom nákupe postelí a matracov nepodložené a ich cieľom je manipulovať verejnú mienku. "Vzhľadom na zvýšený počet utečencov je súčasné zariadenie azylových centier kapacitne nedostatočné a nevyhovujúce. Špecifikácia postelí teda bola vypracovaná na základe požiadavky migračného úradu, kde už parametrami podobné postele dlhoročne slúžili. Pri procese výberu boli oslovené aj ďalšie firmy, ktoré však tieto položky nedokázali dodať v požadovanom čase," uviedlo ministerstvo.

Minister Budaj svojho vládneho kolegu bráni tým, že vojnu nemohol čakať a na vzniknutú situáciu sa teda nebolo možné v plnej miere vopred pripraviť. Na to, v akých podmienkach je pomoc realizovaná, prebieha podľa jeho názoru obstojne. „Aj tie ťažkosti, ktoré máme na ministerstve vnútra, ste zasiali vy,“ vytkol bývalej vláde. Zároveň je však podľa neho potrebné všetky podozrenia vyvrátiť a nevylúčil, že za prípadné pochybenie by bola vyvodená osobná zodpovednosť. „Ak by to bolo zneužitie funkcie, OĽaNO vždy doteraz konalo a bude konať,“ vyhlásil. Vylúčil však, že by sa prípadným novým ministrom vnútra mal stať poslanec hnutia OĽaNO Gábor Grendel. 

Zbrane pre Ukrajinu 

Vojna na Ukrajine je podľa Budaja vedená tak, aby vyvolala čo najväčšiu utečeneckú vlnu. Pripomenul, že kým pôvodné odhady hovorili o desať tisícoch ľudí, ktorí by v prípade konfliktu prekročili slovenské hranice, už po mesiaci vojny je ich viac ako štvrť milióna. Spolu už Ukrajinu opustili viac ako tri milióny ľudí a aj toto číslo ešte podľa neho narastie. „Obávam sa, že budeme hovoriť možno o piatich miliónoch utečencov,“ povedal Budaj.  

Súvisiaci obsah

Európa, vrátane Slovenska, by podľa Budaja mala pomáhať Ukrajine všetkými dostupnými prostriedkami, vrátane zbraní. Priznáva však, že napríklad poskytnutie slovenského protilietadlového systému S-300 je podmienené iným zabezpečením obrany a v rámci NATO vypožičané systémy Patriot na to stačiť nebudú. „Nebudeme môcť natrvalo požičiavať cudziu obranu a budeme si musieť kúpiť vlastné obranné systémy,“ vyhlásil minister. 

Podľa opozičného poslanca Rašiho strana Hlas-SD nesúhlasí s vyslaním systému S-300 na Ukrajinu. „Slovensko nemá toľko nadbytočnej techniky, ktorú by mohlo poskytnúť,“ povedal Raši. Pozornosť slovenskej vlády zameriavať v prvom rade inam. „Slovensko je nárazníkovou zónou utečeneckej krízy a máme sa sústrediť najmä na to,“ dodal. 

Záznam diskusie si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Po skončení živého vysielania viedol v ankete Ján Budaj, ktorý presvedčil 54 percent divákov. Richard Raši získal 46 percent hlasov. Hlasovať môžete aj naďalej:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti